A brit vezérkari főnök szerint jövőre kivonulhatnak Irakból a brit erők
Sir Mike Jackson tábornok a BBC tévé vasárnapi politikai magazinműsorában az iraki elnök nem sokkal korábban, szintén Londonban elhangzott nyilatkozatára reagált.
Dzsalal Talabani az ITV1 kereskedelmi tévének adott interjúban azt mondta: a brit alakulatok 2006 végére elhagyhatják Irakot, mert az iraki erők addigra képesek lesznek átvenni a jelenlegi dél-iraki brit megszállási övezet ellenőrzését. Hozzátette ugyanakkor: a nemzetközi hadikoalíció azonnali távozása "polgárháborúhoz és katasztrófához" vezetne Irakban.
Talabani elmondta azt is, hogy a kivonás időpontjáról még nem tárgyalt a brit kormánnyal, az általa említett jövő év végi időpont "a helyzet felmérésén" alapszik.
Sir Mike Jackson brit vezérkari főnök, aki eddig kifejezetten ódzkodott kivonulási időpontok még hozzávetőleges megjelölésétől is, a BBC tévének vasárnap azt mondta: a jövő év végi távozás "reális lehet".
Nagy-Britannia 40 ezer fős haderővel vett részt a 2003 márciusában kezdődött iraki háborúban; jelenleg mintegy nyolcezer brit katona állomásozik Dél-Irakban. A háborúban a brit hadsereg 97 katonája halt meg.
Több mint harmincezer külföldi katonát vonnak ki jövő év közepéig Irakból
Több mint harmincezer külföldi katonát vonnak ki jövő év közepéig Irakból a jelenlegi 160 ezerből - jelentette be vasárnap Muaffak ar-Rubai iraki nemzetbiztonsági főtanácsadó. A politikus Kairóban nyilatkozott újságíróknak azt követően, hogy találkozott Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel. Hangoztatta, hogy 2006 végéig a nemzetközi haderő hatvanezer katonája hagyja el az országot, és a külföldi katonák száma addigra százezerre csappan.
Ar-Rubai kairói megbeszélésén közölte az egyiptomi elnökkel: küszöbön áll az iraki kormány és külföldi szövetségeseinek megállapodása arról, hogy a 18 iraki tartományból 12-ben átadják az ellenőrzést az iraki biztonsági erőknek.
Az amerikai haderő hivatalosan már átadta a biztonság felügyeletét az irakiaknak egyes dél-iraki városokban, így Nedzsefben és Kerbelában is, ahol viszonylagosan nyugodt a helyzet.
A nemzetbiztonsági főtanácsadó elmondta, hogy az iraki kormányzat tárgyalt az amerikai vezetés alatt álló nemzetközi erőkkel arról, milyen feltételekkel venné át a biztonság felügyeletét az országban. Arra számítanak, hogy a decemberi parlamenti választásokat megelőzően tíz fontos városban, köztük Bagdadban, átveszik az iraki erők az ellenőrzést.
(forrás: MTI)