Energiafüvet termesztet a pécsi hőerőmű

Tulajdonost váltott a pécsi hőerőmű, ez azonban csupán formai változás - állítja Somosi László, a részvénytársaság vezérigazgatója.

A pécsi hőerőművet az egyesült államokbeli Croesus befektetési alap vásárolta meg a kilencvenes évek közepén. A Croesus később elkülönítette a cég európai érdekeltségeit, s ezek irányítását a Crossroads nevű befektetési alapra bízta. A közelmúltban a Croesus tovább tagolta óvilági érdekeltségeit, s a közép-európai cégek - köztük a Pannonpower - az RPG nevű befektetési alap tulajdonába kerültek. Mindez nem járt személyi változásokkal, így a Pannonpower igazgatósága és felügyelőbizottsága, valamint a hőerőművet irányító menedzsment összetétele semmit nem változott.

Somosi László, a Pannonpower Rt. vezérigazgatója bízik abban, hogy az RPG támogatja a Pannonpowernél elkezdett fejlesztési programot. Mint arról írtunk, a 190 megawatt teljesítményű pécsi hőerőmű tavaly óta már nem szénnel, hanem gázzal és biomasszával fűti kazánjait. Az erőmű azt tervezi, hogy 2008-ra felépít egy vagy két újabb, biomasszával fűtött blokkot. Ennek révén - attól függően, hogy hány blokk épül meg - az erőmű teljesítménye 50, illetve 85 megawattal nő. Jelenleg egyébként az erőmű által termelt energia kétharmadát a hazai villamos rendszer vásárolja meg, egyharmadát pedig a pécsi távfűtő, amely a baranyai megyeszékhely 30 ezer lakását és több száz vállalkozását, intézményét látja el hővel. Ha megvalósul az erőmű bővítése, akkor a többletként előállított energia is a hazai villamos rendszert táplálja majd.

A pécsi hőerőmű már működő biomasszablokkját a mecseki és a somogyi erdők fájával fűtik. A 2008-ban belépő blokkokat viszont már energiafűvel fűtenék. Somosi László elmondta, hogy a Pannonpower jelenleg 50 hektáron termesztet - kísérleti jelleggel - energiafüvet, emellett a cég szerződést kötött a pécsi és a soproni egyetemmel annak érdekében, hogy a két intézmény dolgozza ki az energiafüves fűtés logisztikai rendszerét. Erre a programra az erőmű három év alatt egymilliárd forintot költ. A két biomassza blokk megépítése 25 milliárd forintot igényel - tudtuk meg az rt. vezérigazgatójától.

Gázzal és biomasszával fûtik a kazánokat
Gázzal és biomasszával fûtik a kazánokat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.