Ügynöközni muszáj?
E javaslatok korábban részben elbuktak. A volt miniszterelnök, Medgyessy Péter 2002-ben tett ígéretet a teljes körű nyilvánosságot garantáló törvény megalkotására - egyebek mellett ezen az ígéreten múlott, hogy az SZDSZ nem lépett ki a koalícióból, miután nyilvánosságra került a kormányfő kémelhárítói múltja. Csakhogy a közösen kidolgozott javaslatot a szocialisták az utolsó pillanatban módosító indítványokkal "kicsontozták", kivették belőle az egyházakat és a szakszervezeteket - végső soron az előterjesztés leszavazására kényszerítve a liberálisokat. A Történeti Hivatalnál egyesítették és hozzáférhetővé tették ugyan a fennmaradt állambiztonsági anyagokat, ám az interneten szabadon hozzáférhető, kereshető állambiztonsági adatbázis megalkotása ígéret maradt - igaz, immár Gyurcsány Ferencé.
Az Alkotmánybíróság ugyanis az erre vonatkozó, újabb közös javaslatot alkotmányellenesnek minősítette.
Noha az MSZP jelezte, hogy részéről lezártnak tekinti az ügyet, az új kezdeményezés új helyzet elé állítja a szocialistákat. Tóth Károly szerint, amennyiben az SZDSZ benyújtja javaslatát, arról a frakciónak kell döntenie. Úgy vélte, viszont a szocialisták már megtették a magukét, csakhogy a liberálisok nem támogatták azt a törekvésüket, hogy az alkotmányban nyilvánítsák közérdekűvé az állambiztonsági szervekkel együttműködők adatait. Az SZDSZ álláspontja már akkor is az volt, hogy a közszereplő fogalmának kiszélesítésével lehet és kell alkotmányosan megoldani a problémát.
Az erre vonatkozó javaslatukat kell most úgy átírni - mondta Fodor Gábor (SZDSZ), hogy az teljes körűen kezelje a felmerült problémákat. Továbbra is azt szeretnék, hogy az internetes adatbázis létrehozásával véget vessenek a szelektív "ügynöklistázásnak", a gyanúsítgatásoknak, annak, hogy egy polgármester vagy mondjuk a rádióelnök letagadhassa közszereplői mivoltát. Mindezt "az információs kárpótlás" nevében tartják kiemelkedő jelentőségűnek, amiért a párt gyakorlatilag megalakulása óta küzd. Tóth megjegyezte: a sportolókkal, színészekkel kapcsolatban megjelent "ügynökgyanú"-problémát az SZDSZ kezdeményezése nem kezeli. Fodor szerint feles döntéssel megoldható: nem lesz szükség az ellenzék támogatására (ennek a feltétele a volt MSZMP-vezetők közéletből való eltávolítása volt).