Vizsgálóbizottságok hajrában
Tegnap újra a szokásos koreográfia érvényesült: előbb az Orbán Viktor meggazdagodásának körülményeit vizsgáló bizottság ült össze, majd a Gyurcsány Ferenc "érdekkörét" föltárni hivatott testület. Előbbi félbeszakította munkáját, az utóbbiban jelentésháború folyt.
Nézzük kronológiailag: "Jogosulatlan előnyt fogadott el évekkel ezelőtt Orbán Viktor és felesége, amikor Mester utcai lakásukat elcserélték a Haris közben lévő korábbi ingatlanjukra - mondta Szabó Zoltán, az Orbán-bizottság tagja. Érvelése szerint Orbánék Mester utcai lakásukat jogosulatlanul cserélték el a Haris közire. Jogosulatlan előnyt biztosított számukra a hivatalnok, aki a cserét jóváhagyta. (...) Az önkormányzat pedig, mielőtt beköltöztek volna, mintegy egymillió forintért újíttatta fel azt a lakást." E kategorikus bejelentés után a bizottság felfüggesztette munkáját, mert Vadai Ágnes elnök azt javasolta: a föltárást akkor folytassák, ha a testület megkapta Orbánék jelenlegi, a XII. kerületben lévő, Cinege úti lakásának felújításával kapcsolatos érvényes építési engedély dokumentumait. A bizottság egyébként még várja Orbán Viktort is, aki, úgy hírlik, a november 16-i ülésre el is megy.
Nézzük a délutánt. Ki volt előbb? - mármint kinek a jelentéstervezetét kell tárgyalni? Ez volt az első vitapont a Gyurcsány-bizottság tegnapi, utolsó előtti ülésén, ahol a szembenálló felek többórás vitát folytattak az eddigi megállapítások helytállóságáról - és a napirendről. Vadai Ágnes szerint Tóth Károly (MSZP) nyújtotta be előbb tervezetét, amely szűkszavúan törvényesnek ítéli Gyurcsány Ferenc és cégei ténykedését, megállapítva, hogy a miniszterelnök nem használta fel politikai befolyását vállalkozásai érdekében. A fideszesek ellenben úgy érveltek, Tóth nem kérte saját, "komolytalan" tervezetének napirendre vételét. Döntetlen szavazás nyomán Szijjártó Péter (Fidesz) bizottsági elnök tízoldalasa győzött: saját tervezetét tárgyalták. Ennek lényege: igenis volt összefüggés Gyurcsány "szövevényes kapcsolatrendszere" és családjának meggazdagodása között.
- Szijjártó Péter valós tényeket hamis színben tüntet fel - vélte Csiha Judit (MSZP) alelnök, aki a vizsgált tizennégy kérdést és az azokra adott válaszokat, továbbá a hét meghallgatott személy (köztük Gyurcsány, Medgyessy Péter és Draskovics Tibor) által elmondottakat, az azokkal szemben tett megállapítások indoklását hiányolta az anyagból. Tény: a tízoldalas dokumentum megállapításai javarészt egyeznek a vizsgálóbizottság felállításakor elhangzott fideszes vádakkal, viszont nem szerepel arra való utalás a tervezetben, hogy például a Gyurcsány-cégek állami megrendeléseinek elnyerésekor közszereplő volt-e a jelenlegi kormányfő.
A testület a jövő szerdán folytatja és le is zárja a vitát; és bár előfordult, hogy egy vizsgálóbizottság két konkurens jelentéstervezetet nyújtott be a parlamentnek, forrásaink megítélése szerint ezúttal kicsi a valószínűsége, hogy az Országgyűlés iratforgalmát akár egyetlen dokumentummal is terhelnék. Vagyis feltételezhető, hogy nem fogadnak el jelentést. Ez az Orbán-bizottság esetében elképzelhetetlen: annak munkájában ugyanis a fideszesek eddig nem vettek részt - a kormánypárti többség garantálja a végeredményt.