A szegényeket segíteni, az elitet támogatni
A Magyarország Európában című tanácskozás meghívottainak névsora is érdekes volt. A miniszterelnök körül a következők foglaltak helyet: Ágh Attila, Bence György, Bojár Gábor, Chikán Attila, Erdei Tamás, Ferge Zsuzsa, Hankiss Elemér, Inotai András, Kádár Béla, Kepecs Gábor, Nyíri Iván, Straub Elek, Sugár András, Szinetár Miklós, Tamás Pál, Vizi E. Szilveszter, Vértes András. Ismert liberális, konzervatív és baloldali értelmiségiek, gazdasági vezetők. Zártkörű találkozójuknak csak az első tíz perce volt nyilvános. Ebben viszont fontos kijelentés hangzott el: Tamás Pál, az MTA Szociológiai Intézetének vezetője azt mondta, hogy legújabb kutatásaik szerint az anyagi forrásokat a jövőben nem a középosztályra, hanem a "két szélre", a lemaradókra és az elit támogatására kell fordítani. Ehhez a gondolathoz csatlakozott Gyurcsány Ferenc is, aki egyben az előző ciklus erőteljesen középosztálypárti politikájának az eddigieknél is egyértelműbbé tett alternatíváját vázolta fel. Kijelentette: a rendszerváltozás befejeződött. Eldőlt, hol a helyünk a világban, kialakultak új nemzetközi kapcsolataink, egyértelmű, hogy milyen egyetemes értékeket vallunk.
Az uniós csatlakozás tett pontot mindennek a végére. Kialakult a liberális alapú parlamenti demokrácia és a piaci viszonyokra épített, állami felelősséget is vállaló gazdaság. El kell dönteni, hogy milyen szociális viszonyok, milyen társadalmi szerkezetben jöjjenek létre, milyen irányba vigyük a tudomány, az oktatás, a nemzeti kultúra ügyét, milyen legyen az egészségjavak megosztása - fogalmazott a kormányfő. A másik kérdés: milyen Magyarországot akarunk a következő tizenöt évben. Itt az ideje, hogy a "fontolva változtató ország befektessen az emberbe". A nemzeti fejlesztési terv véglegesedő változata azt a célt szolgálja, hogy "együtt tartsa a társadalmat". Ezért - csatlakozva Tamás Pálhoz - a miniszterelnök jelezte: a kormány a forrásokat a legszegényebbek és az "elöl haladók" felé kívánja csoportosítani. Előbbiekből középosztályt kell csinálni, utóbbiaknak pedig lehetőséget adni arra, hogy fejlesszenek, terjeszkedjenek külföldön is, idehaza munkahelyeket teremtsenek, javaikból erősítsék a civil és karitatív viszonyrendszereket. "Így lesz ebből összetartó és versenyképes ország" - mondta.
Fidesz: igazságtalan az új családtámogatás
A Fidesz nem ért egyet a családi adókedvezmény megszüntetésével és azzal, hogy a luxuskörülmények között élőket a kormány nem adóztatja meg. Domokos László képviselő az adótörvények hétfő éjszakai elfogadása kapcsán közölte, azért tartják igazságtalannak a változtatást, mert a jómódú családoknál is jelentős mértékben emelkedik a családi pótlék összege, miközben a rendszeres nevelési segély megszüntetésével a rászoruló családokban szinte semmivel nem nő a gyerekek után járó támogatás. (MTI)