WHO: csak idő kérdése, hogy emberre is átterjed a H5N1 vírus
Szakemberek attól tartanak, hogy az agresszív vírus genetikai módosuláson megy keresztül, miáltal könnyen átterjedne emberről emberre is. "Hogy ez mikor fog bekövetkezni, azt még nem tudjuk. Azt azonban tudjuk, hogy be fog következni, és egyetlen országot sem fog megkímélni a járvány" - szögezte le Dzsong Vuk Ri, 63-ban jelölve meg a madárinfluenzában 2003 óta meghalt emberek számát.
A WHO-tanácskozás célja, hogy a mintegy 700 résztvevő akciótervet hagyjon jóvá a madárinfluenza elleni átfogó harc érdekében. "Vagy most cselekszünk az állatok körében pusztító járvány megfékezése érdekében, vagy soha - hangsúlyozta genfi felszólalásában az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) képviselője. - A madarakat megbetegítő kór feltartóztatása az egyetlen módja annak, hogy csökkentjük az emberre is veszélyessé váló vírus kialakulásának a kockázatát. Nincs vesztegetni való időnk."
Világméretű madárinfluenza-járvány kitörése 550 milliárd dollárjába kerülhet a Föld leggazdagabb országainak - erre a következtetésre jutott a Világbank elemzése. Egyedül az Egyesült Államokban 100-200 milliárd dollárra rúghat a kár. A számítások alapját az a föltevés képezi, hogy egy járvány kitörése 100-200 ezer áldozatot követelne az észak-amerikai országban. Emellett 700 ezer amerikait kellene kórházban és akár 40 milliót ambulánsan kezelni az influenzajárvány miatt.
A fejlődő országok esetében a Világbank nem szolgál a fentiekhez hasonló adatokkal, mert azok egészségügyi ellátó rendszere kevésbé fejlett, emiatt a halálozási arány feltehetően jóval magasabb volna az egyesült államokbelinél. Az Egyesült Államok és a többi ipari ország esetében a Világbank szakemberei 0,1 százaléknál alacsonyabb halálozási rátát feltételeznek egy madárinfluenza-járvány kitörése esetén.
Bezáratták a pekingi baromfipiacokat
A kínai hatóságok elrendelték a pekingi élő baromfipiacok bezárását és leöltek hatmillió szárnyast az országban a madárinfluenza terjedése elleni küzdelem keretében - jelentették be hétfőn hivatalosan. Tilos az élő csirke, a kacsa és a liba kereskedelme a főváros 168 piacán - jelentette be Liu Ja-csing (Liu Yaqing), a fővárosi mezőgazdasági hivatal elnökhelyettese. Hozzátette, hogy a lakosság továbbra is tarthat díszmadarakat, de a postagalambokat tilos reptetni, aminek pedig több száz éves hagyománya van az országban. Bezárták a madárpiacokat Sanghajban (Shanghai) is.
A Pekingben nagyüzemi keretekben nevelt 24 millió baromfi nagy részét beoltották, az állategészségügyi felügyelők pedig házról házra járva elkobozzák az élő baromfit a magánházaknál. A fővárosban eddig egyetlen madárinfluenzás esetet sem jelentették - tette hozzá Liu asszony. Az országban négy helyen viszont elpusztultak madarak a betegségben az utóbbi két hétben.
(MTI)