A Zöld Demokraták a parlamenti küszöb leszállítását javasolják

Egy ország parlamentje akkor jó, ha olyan sokszínű, mint az ország lakossága, és ezáltal tükrözi a lakosságot képviselő pártok támogatottságát. A jelenlegi Magyarországi választási rendszer ezt nem teszi lehetővé. Túl magas, 5 százalékos a parlamenti bejutáshoz szükséges választási küszöb, és az indulás előfeltételeként a pártoknak minden jelöltnél 750 érvényes kopogtató cédulát kell gyűjteni, ezt pedig az 5 százaléknál is nehezebb teljesíteni. Ezért demokratikusnak tűnik az MSZP azon javaslata, hogy frakcióval rendelkező parlamenti párttá válhat az a párt, kinek legalább három képviselője egyéni mandátumot szerez, csak az a baj ezzel a javaslattal, hogy például az utolsó 2002-es választásokat szemlélve, nem működik.

A jelenlegi parlamenti pártokon kívül más párt nem szerzett egyéni mandátumot. Az MDF eredménye a Fidesszel való együtt indulás miatt (FIDESZ-MDF) nem értékelhető. A két párt pont azért indult együtt, hogy erejük összeadódjon, és a kisebb MDF ne legyen kitéve annak a veszélynek, hogy nem tudja átlépni az 5 százalékos küszöböt. Az SZDSZ-nek ugyan volt épp 3 befutója, de Hankó Faragó Miklós eleve SZDSZ-MSZP jelölt volt, míg Kunce Gábor, és Pető Iván MSZP-s ellenfelei a második forduló előtt visszaléptek. Tehát koalíciós ellenfeleik gyakorlatilag nem indítottak ellenük senkit a második fordulóban.

De mit is számít 3 egyéni képviselő a 386 főt számláló magyar parlamentben? Pont 0,78%-ot. Ez a bejutási küszöb nagyon hasonlít a hollandhoz. Európa egyik legerősebb parlamenti demokráciájában 0,66% kell a bejutáshoz. A 16 milliós Hollandiában, a parlamentnek 150 tagja van. Ott az egész ország egy választókerület, - csakúgy mint a Magyarországon a európai parlamenti választásoknál – és a pártok maguk döntik el milyen listát állítanak. Hollandiában egy parlamenti mandátum megszerzéséhez a szavazatok 1/150 részét, tehát 0,66%-ot kell megszerezni.

A különbség az, hogy ott az egy százaléknál kisebb eredményt nem egyéni választókerületekben, hanem pártlistán kell megszerezni. Ez nagy különbség. Addig, amíg a magyar demokrácia megközelíti a hollandot, a Zöld Demokraták Szövetsége egy életképesebb áthidaló javaslattal él: Szállítsák le a jelenlegi parlamenti pártok a bejutási küszöbét 5-ről 3 százalékra. Ez biztosan nem akadályozná a demokratikus döntéshozatalt, és egy ilyen döntés nemcsak a színesítené parlamentet, hanem segítene tisztázni, hogy az egyéni választókerületek képviselői nem választókerületeik kijárói, hanem pártjuk, pártfegyelemre épülő csoportérdekeinek megtestesítői.

Droppa György
Zöld Demokraták Szövetsége (ZDSZ)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.