A román koalíció a kisebbségi törvény megszavazását ígéri

Megbeszélést tartottak a román kormánykoalíciós pártok vezetői aztkövetően, hogy a szenátus a kisebbségi törvénytervezetből ellenzékijavaslatra előbb kiiktatta a kulturális autonómiára vonatkozófejezetet, majd az egész jogszabályt elvetette.

Megbeszélést tartottak a román kormánykoalíciós pártok vezetői azt követően, hogy a szenátus a kisebbségi törvénytervezetből ellenzéki javaslatra előbb kiiktatta a kulturális autonómiára vonatkozó fejezetet, majd az egész jogszabályt elvetette.

A megbeszélést követően Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke bejelentette: egyezség született arról, hogy a törvénytervezetet a kormány által benyújtott formában fogadja majd el a képviselőház. Az alkotmány értelmében az alsóháznak akkor is joga van az eredeti formában elfogadni a tervezetet, ha azt a szenátus leszavazta.

Az egyezségbe a szenátusban a tervezet ellen szavazó Konzervatív Párt is belement. Cserébe az RMDSZ elfogadta, hogy a közigazgatási törvény módosításakor iktassanak be külön cikkelyt a helyi önkormányzatokba kis létszámuk miatt soha be nem jutó közösségek képviselete érdekében. Eszerint minden olyan településen, ahol egy adott kisebbség - a Székelyföld és a Partium sok településén pedig a románság - nem jut helyhez az önkormányzati testületben, és a szóban forgó közösség összegyűjt egy adott számú szavazatot, akkor hivatalból kapjon egy helyet a testületben.

A szenátusi szavazás kimenetelét több román koalíciós szenátor is elítélte. Nicolae Vlad Popa liberális szenátor határozottan védelmébe vette a kulturális autonómiát is tartalmazó jogszabályt. Rámutatott: Románia EU-csatlakozását követően a közös Európában kisebbségben lesznek, s kulturális értékeiket, önazonosságukat éppúgy meg kívánják majd védeni, mint a romániai nemzeti kisebbségek. A szenátor hevesen bírálta szélsőséges nacionalista kollégáit. Elmondta: azok semmit sem értettek meg az elmúlt években, s amikor a tervezet ellen szavaztak, tulajdonképpen az európai értékek ellen tették le a voksukat.

Cristian Diaconescu szociáldemokrata szenátor azt kifogásolta, hogy a tervezetbe nem kerültek bele a Velencei Bizottság múlt hét végén véglegesített ajánlásai. Diaconescu kifejtette: ha a kormány a módosításokat elvégzi, pártja a képviselőházban megváltoztathatja álláspontját. A szociáldemokrata szenátor ugyanakkor nem tudott magyarázatot adni arra, hogy pártbeli kollégái, köztük Ion Iliescu volt államfő és Antonie Iorgovan miért követelték előbb a kulturális autonómia kiiktatását, majd az egész törvénytervezet elvetését.

Calin Popescu Tariceanu kormányfőtől ez ügyben Gyurcsány Ferenc telefonon kért tájékoztatást. A román miniszterelnök biztosította magyar kollégáját arról, hogy a koalíció pártjai a képviselőházban meg fogják szavazni a kisebbségi törvénytervezetet.

"A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vonja vissza kisebbségi törvénytervezetét - áll abban a nyilatkozatban, amit Tőkés László ismertetett csütörtökön Budapesten. - A legutóbbi romániai, magyarországi és román-magyar vonatkozású politikai események, úgy mint a Románia csatlakozásának ratifikációjáról szóló határozat vagy a román-magyar közös kormányülés, a kisebbségi törvény román parlamenti vitája, arra késztetett bennünket, (...) hogy közösen lépjünk fel a romániai magyarság érdekeinek hiteles érvényesítése végett" - mondta el a királyhágómelléki református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke. Hozzátette: - Olyan kérdésekben, mint az egyházi ingatlanok visszaszerzése, a magyar felsőoktatás vagy az autonómia kérdése, a magyar érdekek kárt szenvednek. Nagy a veszélye annak, hogy Románia abszolválja a kisebbségpolitikai elvárásoknak a kötelezettségét egy ilyen gyenge kisebbségi törvénytervezet elfogadásával, és végképp lekerül a napirendről az autonómia kérdése. A most megfogalmazott nyilatkozatot kiadó öt szervezet nem az RMDSZ ellenében sorakozott fel, hanem a magyarság érdekében - hangsúlyozta Tőkés László.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.