Vita a paksi hosszabbításról
A finiséhez érkezett a Paksi Atomerőmű meghosszabbításának évek óta folyó előkészítése. Az Országgyűlés gazdasági bizottsága október 26-án tárgyalta a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladékok tárolójának létesítését előkészítő tervezetet, illetve a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról szóló javaslatot. Ezen az ülésen a kormánypárti és az ellenzéki képviselők is igennel szavaztak. A környezetvédelmi bizottság is megtárgyalta a témákat. A javaslatot 10 igen, két nem és négy tartózkodó szavazattal elfogadták. Ezt megelőzően a szeptember 7-i kormányülésen is zöld jelzést kapott az előterjesztés. A javaslatról a jövő héten kezdődik a plenáris vita. Az antinukleáris csoportok azonban ellenzik a paksi atomerőmű továbbműködtetését.
Szerintük korai dönteni Paks üzemidejének meghosszabbításáról, ezért annak elutasítását kérik a parlamenti képviselőktől. A huszonhárom zöldszervezet - többek között az Energia Klub, a Védegylet, a WWF, a Greenpeace és a Levegő Munkacsoport - által tegnap közzétett nyílt levelet eljuttatták valamennyi képviselőhöz. Boda Zsolt, a Védegylet szóvivője szerint először egy társadalmilag támogatott energiapolitikai koncepció elfogadására volna szükség. A lehetőségek figyelembevételével kellene mérlegelni, kifizetődő-e egyáltalán a nukleáris energia, vagy más lehetőségekre, elsősorban a megújuló energiaforrásokra kellene összpontosítani. Csak ezután lehetne felelősséggel dönteni az atomerőmű újabb 20 éves működtetéséről.
Perger András, az Energia Klub szakértője lapunknak elmondta: a szovjet tervezésű erőmű állapota romlik, s emiatt nő a környezeti kockázat is. A két és fél évvel ezelőtti üzemzavar során az is kiderült, hogy gond van az erőmű és a nukleáris hatóság biztonsági kultúrájával. Ebben a helyzetben nem szabad további húsz évvel növelni az üzemidőt. A helyzetet jellemzi, hogy a széttört fűtőelemek ma is ugyanabban a tisztítótartályban vannak, eltávolításukra eddig még nem sikerült biztonságos megoldást találni.
-- Ma ismét "atomos" bírósági tárgyalás lesz a Fővárosi Bíróságon. Itt tartják az Energia Klubnak az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága (OAH) ellen indított perének harmadik tárgyalását. A per tárgya a paksi atomerőműnek az OAH-hoz idén februárban benyújtott kérelme. Az OAH ugyanis a zöldek kérése ellenére megtagadta a kettes blokk újraindításával kapcsolatos teljes dokumentáció kiadását. Egy másik, hasonló perben a Fővárosi Ítélőtábla döntése alapján a kért dokumentumok közérdekű adatnak minősülnek. Ezért a bíróság szeptember közepén kötelezte az OAH-t és az erőművet, hogy állítsa össze a ki nem adott dokumentumok listáját, és részletesen indokolja meg, miért tartották vissza az információkat