Japán reform-tippek

Külkereskedelmi többletünk van, ám a költségvetésünk deficites. Egyetlen módon akadályozhatjuk meg, hogy a hiány hatalmas méretűvé váljon: ha gyökeresen átalakítjuk a gazdaság és a kiadásaink szerkezetét - mondotta lapunknak az egyik legnagyobb japán multinacionális vállalat, a Sumitomo Chemical elnöke, Jonekura Hiromasza.

Budapesten ülésezett a magyar-japán "Bölcsek Tanácsa". A japán bölcsek küldöttségét Jonekura úr vezette, aki egyben a Keidanren, a Japán Üzleti Szövetség alelnöke is.

Gazdaság. Magyarország jól teljesít, növekszik a bruttó nemzeti termék, de többszörös deficittel küszködik. Japánban javult a helyzet, az ország kilábal az "elvesztegetett" elmúlt egy-két évtized pangásából. A nagyvállalatok komoly mértékben átalakították szerkezetüket, megszüntették a nem nyereséges tevékenységet, javítottak a termelékenységen. Két-három évvel ezelőtt indult a fordulat, nőni kezdtek a vállalati profitok. A cégvezetők kiléptek a védekezésből, a szó jó értelmében agresszívabbakká váltak. Japán modellt váltott, a korábbi, tekintélyelvű rendszer lazult, a munkaerőpiac rugalmasabb. A munkavállalók már könnyebben válthatnak állást, nem kell tartaniuk a megszerzett előnyök elvesztésétől.

Reformok. 1. Az egészségbiztosítási rendszeré. 2. A nyugdíjrendszeré. A harmadik, nem kevésbé fontos reformelem, amibe Dzsunicsiro Koidzumi kormányfő vezetésével belevágtak: az államapparátus reformja, csökkentik az állami alkalmazottak, tisztviselők számát, mérséklik a bérkiadásokat. Súlyos problémát jelent a csökkenő lélekszám.

Mit ajánl a deficit ellen? Hogy a költségvetési hiányt lefaragják, javítaniuk kellene a kereskedelmi mérlegen is. És minthogy globalizált világban élünk, ennek a kulcsa a minél több közvetlen külföldi tőkeberuházás. Benyomásom szerint a magyar kormány hatékony lépéseket tesz ezért. A vállalatom, a Sumitomo Chemical ezelőtt negyedszázaddal már az akkori Chemokomplexszel együttműködött, vásároltunk egészségügyi berendezéseket a Medimpextől.

Kutatás-fejlesztés. Japánban tisztelettel emlegetik, hogy Magyarországon az egy főre jutó Nobel-díjasok száma roppant magas. Ez azt is jelenti, jók az oktatási rendszer alapjai. Japán érdek is, hogy tudósokat cseréljünk, közös tudományos kutatásokat végezzünk. És ne feledkezzünk meg még egyvalamiről, amelyben Magyarország nagyhatalom: a gyógyvizekről. A magyarok igen jók a finommechanikában, gyógyszergyártásban is, egyedülálló technológiáik vannak.

- A Sumitomo Chemical vegy- és gyógyszeripari óriásvállalat (amelynek elnöke Jonekura Hiromasza úr) idén mintegy 12 milliárd dollárnyi árut értékesít, több mint húszezer alkalmazottja van. Szaúd-Arábiában a világ egyik legnagyobb kőolaj-finomító-petrolkémiai központját építik (Rabigh-projekt), hogy az energiahordozókban szegény Japán ellátását az emelkedő árak időszakában is előnyösebben biztosítsák.

A Keidanren, a Japán Üzleti Szövetség a szigetország egyik legbefolyásosabb testülete, amely előmozdítja otthon és a világban a japán üzleti körök (és a japán kormány) érdekei érvényesülését. Mintegy hatvan bizottsága van, amelyek a világ régióitól, a mezőgazdaságtól az adózásig, a regionális fejlesztéstől az iparpolitikáig, kutatás-fejlesztésig, környezetvédelemig, a vállalaterkölcsig, a vállalatjótékonykodásig az (üzleti) élet sok fontos területét átfogják. A bizottságok élén a legnevesebb japán üzletemberek, vállalatvezetők állnak. Jonekura Hiromasza az Európa-bizottság mellett a közügyek bizottságát is vezeti.

Jonekura Hiromasza
Jonekura Hiromasza
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.