A hivatalos Párizs nem bír a bevándorlók lázadásával

Tovább folytatódtak csütörtökre virradóra a zavargások Párizs elővárosaiban, ahol az immár hetedik éjszaka randalírozó helyi fiatalok mintegy negyven gépkocsit gyújtottak fel.

A kisebb csoportokba verődött fiatalok csütörtökre virradóra a francia fővárostól északkeletre fekvő, szegények lakta elővárosok összesen kilenc körzetében törtek-zúztak. Egy helyi tisztségviselő közlése szerint a fiatalok mintegy 40 személygépkocsit, két autóbuszt és szemetes kukákat gyújtottak fel; Bobigny városkában megrongáltak egy bevásárlóközpontot és legalább egy általános iskolát is.

A hatóságok több száz rendőrt vezényeltek ki a randalírozók megfékezésére.

A zavargások múlt csütörtökön kezdődtek a többségében afrikai bevándorlók által lakott Clichy-sous-Bois-ban, miután a rendőrség által betörés miatt üldözött fiatalokat halálos áramütés ért egy trafóházban, ahol menedéket kerestek.

Az egyre folytatódó randalírozás nyomán egyre nagyobb nyomás nehezedik Dominique de Villepin francia miniszterelnök kormányára, amely ígéretet tett a rend helyreállítására, de egyelőre inkább azzal küszködik, hogy elsimítsa az egyes kormánytagok között az ennek módjával kapcsolatos nézeteltéréseket.

A francia sajtó élénk figyelemmel követi a zavarságokat, mert azok kezelése rávilágított a kormányfő és belügyminisztere, Nicolas Sarkozy között a 2007-ben esedékes elnökválasztással kapcsolatban zajló ádáz vetélkedésre.

La Libre Belgique: "abszurdan eltérő" felfogások a bűnözés megfékezéséről

A párizsi külvárosi zavargásokkal kapcsolatos válság csak akkor oldható meg, ha Franciaországban a jobb- és a baloldal felhagy "abszurdan" eltérő nézőpontjával a bűnözés elleni harcot illetően, a kormány pedig belső vitáiban megtalálja az elengedhetetlenné vált összetartó elemet - vélte a témával foglalkozó csütörtöki vezércikkében a La Libre Belgique című belga napilap.

A problémának a jobboldali lap szerint politikai okai vannak, köztük a kormányon belüli széthúzás, az "emlékezetkiesésben szenvedő ellenzék szégyenteljes szerepjátékai", az állandóan jelen lévő választási helyzetkeresés. Kedden a miniszterelnök, szerdán pedig már a köztársasági elnök is megszólalt az ügyben, de a cikk szerint ennél jóval korában kellett volna reagálni - addig ugyanis csak felelőtlen és negatív hatást kiváltó nyilatkozatok hangzottak el.

A kormány és az ellenzék víziója gyökeresen - és alig érthető módon - eltér a bűnözés elleni fellépésről, egyik lényegében a szociális megközelítést, másik a rendőrségi fellépést helyezi a középpontba. A külvárosokban lakóknak joguk van a biztonsághoz, de a megfelelő bánásmódhoz és az előrelépés lehetőségéhez is - áll a cikkben. Ahhoz, hogy a helyzet tartósan megoldható legyen, a nagy beszédeknek végre illeszkedniük kellene a kézzelfogható valósághoz. Jean-Louis Borloo, a társadalmi összefogás minisztere évek óta ígérgeti, hogy munkahelyek és lakások tízezrei létesülnek a külvárosokban. Ezzel szemben a körzetben a munkanélküliség eléri a 40 százalékot, és a mára "megrothadt" környezetben a politikai nyilatkozatok és a mindennapi valóság közötti különbözőség már valóban elviselhetetlenné válhatott. Véget kell vetni a politikai szerepjátékoknak - vonta le a következtetést a La Libre Belgique. (MTI)

Folytatódtak a zavargások Párizs külvárosában - tûzoltók dolgoznak Aulnay sur Boisban
Folytatódtak a zavargások Párizs külvárosában - tûzoltók dolgoznak Aulnay sur Boisban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.