Hígító és üzemanyag lehet a magyar borfeleslegből
Hosszas egyeztetés után az Európai Unió borpiaci irányító bizottsága a közelmúltban mégis elfogadta a magyar kormány kérését, és hozzájárult 400 ezer hektoliter asztali és legfeljebb százezer hektoliter minőségi bor támogatott krízislepárlására. A támogatás lényege, hogy az EU euróban meghatározott áron felvásárolja a bort.
A borászok a szüret előtt úgy vélték, hogy átlagos termés esetén, a pincékben lévő mintegy egymillió hektoliter óborral súlyos értékesítési nehézségek elé néznek. Míg azonban augusztusban országosan 3,8 millió hektoliter borra elég szőlőtermésre számítottak, addig október közepére kiderült: jó, ha hárommillió lesz. Ennyi az ország egyévi felhasználása. Ezek után bizonyosnak tűnik, hogy a mostani borévben nem gyarapodnak tovább a készletek.
Magyarország a minőségi borok lepárlására hektoliterfokonként 2,3 eurós, az asztali borokra pedig 1,914 eurós támogatást kaphat. Ez az ár 250 forintos euróárfolyamon számítva egy liter asztali bornál 50 forint, a minőségi bornál pedig 65 forintnak felel meg. A pontos árat az aktuális euróárfolyam határozza meg, így ha gyengül a forint, az ár a piaci közelébe nőhet. Az unió árai azonosak a spanyol, portugál, illetve a görög krízislepárlás már korábban megszavazott értékeivel. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkárhelyettese a krízislepárlás részleteiről elmondta, hogy felmérésük szerint 90 ezer hektoliter asztali és 30 ezer hektoliter minőségi bor támogatott lepárlására lesz lehetőség.
A végrehajtás szabályait a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a négynapos ünnep előtti utolsó munkanapon tette közzé. A lepárlásra a borvásárlás már megindulhat és a bortermelőknek a hivatal által már minősített lepárlókba december végéig be kell szállítani a bort. A magyar krízislepárlással kapcsolatban Brüsszelben állítólag attól tartottak, hogy az adóeurókból pancsolt borból készülne ipari szesz. A magyar szakemberek szerint csak hozzá nem értők állíthatták, hogy krízislepárlással akarják eltüntetni a hamis borokat. Az EU ugyanis kizárólag a kereskedelmi forgalomra alkalmas, az Országos Borminősítő Intézet által bevizsgált szőlőborok lepárlását támogatja. Azt állítják, hogy egy másik uniós lehetőség csökkentette a borfelesleget. Szeszipari célokra lehetett támogatással bort vásárolni, ebben az esetben a legalább 10 százaléknyi alkoholt tartalmazó borért literenként 62,20 forintot kapott a termelő. Ez jobb, mint a most induló krízislepárlás, hiszen (10 százalékos alkoholtartalommal számolva), a krízislepárlással elérhető ár 47,80 forint.
Úgy tudjuk, hogy az MVH mintegy 86 ezer hektoliternyi bor krízislepárlására vállalkozó feldolgozót minősített. A hivatalnál megtudtuk azt is: ha szükség lesz rá, akkor lesz elegendő kapacitás. Szabóki Sándor, a kunfehértói Aranykapu Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy cége egyelőre 50 ezer hektoliter bor átvételére ajánlkozott, de ha pontos a HNT becslése, akkor átveszik, akár az összes felajánlott bort is. Szabóki szerint nem a lepárlás megszervezése és elvégzése okoz gondot, hanem a 94 fokos ipari szesz tárolása. Az Aranykapu a borfeldolgozás kötelező melléktermék- beszolgáltatás kapcsán eddig 30 ezer hektoliter szesszé alakította át a seprőt és törkölyt. Ebből eddig 15 ezer hektolitert szállított és fizetett ki az MVH. A hivatalban elmondták, hogy a hosszabb tárolásra alkalmas szeszraktárakat keresik. Eddig 37 500 hektoliterre van szerződésük. Az EU ugyanis akár 3-4 évig is tárolja az egyebek mellett vegyipari célokra és járműhajtóanyagként használható szeszt, míg eladja.