Kóka: a Hankook-beruházás az évtized üzlete
A miniszter szerint ez a 132 milliárd forint értékű beruházás a második legnagyobb lesz. A politikus közölte: a beruházással 1500 munkahely jön létre Dunaújvárosban. Mint mondta, a városba egy új ágazatot telepítenek, "az acélipar óta ez az első jelentős lépés ebben a térségben". Kóka János közlése értelmében Magyarország Szlovákia, Csehország és Lengyelország közül került ki győztesként, mivel Magyarországon épülnek az autópályák, kiszámíthatónak tartják a támogatásokat, az adópolitikát. "Nem ráígértünk a vetélytársainkra, hanem mi magyarok jobbak vagyunk. Annyit ígértünk állami támogatásként, hogy az nekünk magyaroknak nagyon megérje" - fogalmazott. Kóka János szerint a beruházás évente 80 milliárd forinttal növeli az ország exportját. Hozzátette: 2005-ben és 2006-ban a már megkötött szerződések értelmében körülbelül 350 milliárd forintnyi befektetés érkezik Magyarországra.
A gazdasági miniszter elmondta: minden egyes külföldi működőtőke által teremtett munkahely legalább még egy magyarországi vállalatnál teremt munkahelyet. Mint mondta, 2005-ben és 2006-ban körülbelül tízezer munkahely jön létre ilyen befektetések által, és legalább ugyanennyi a magyar cégeknél. Kóka János úgy fogalmazott: a következő hat hónapban "várok további négy-ötezer munkahelyet, és több tíz, de lehet, hogy több mint százmilliárd forintos befektetést".
Áder János (Fidesz) azt mondta: nagy öröm az, hogy ha végre nemcsak a munkahelyek megszűnéséről, hanem munkahelyek létesítéséről is be tud számolni a kormány. Az elmúlt egy évben, amióta a Gyurcsány-kormány megalakult, közel ötvenezer munkahely szűnt meg Magyarországon. A hároméves mérleg is kedvezőtlen. Miközben a koalíció négyszázezer munkahelyet ígért, eközben ma az álláskeresők száma négyszázezer - fűzte hozzá. A fideszes politikus azt tudakolta, milyen mértékű támogatást kap majd a dél-koreai cég a magyar kormánytól. Elmondta: az ázsiai cég megkereste Szlovákiát is, de a szlovák kormány nemet mondott a cég támogatási igényére, hogy egy munkahely létesítése után hárommillió koronás támogatást nyújtson a vállaltnak.
Csáky András (MDF) arról beszélt, hogy a gumigyártás környezetvédelmi szempontból az egyik legkényesebb terület. Mint mondta, bíznak abban, hogy a magyar kormány figyel a környezetvédelmi szempontokra. Közölte: számtalan alkalommal tapasztalták azt, hogy a kormány bejelentett valamit, végül nem lett belőle semmi. (MTI)