Szabad a tapasztalat

Univerzális törekvést lát a budapesti Demokrácia Központban Paula J. Dobriansky.

Az év elején némi meglepetést keltett, milyen nagy hangsúlyt kapott a demokrácia terjesztése George W. Bush második beiktatási beszédében. Nyáron a "demokráciát" is belevették a külügyminisztérium eddig a globális ügyekért - a többi között az emberi jogi, környezetvédelmi, menekült- és humanitárius kérdésekért - felelős miniszterhelyettesének titulusába. Paula J. Dobriansky - aki ma részt vesz a budapesti Demokratikus Átalakulás Központja megnyitóján - Európába indulása előtt nyilatkozott lapunknak.

Dobriansky szerint a demokrácia terjesztéséért a kormányok ugyan sokat tehetnek, de a nem kormányzati szervezetek kulcsszereplői a demokrácia fejlesztésének, a demokratikus civil társadalomnak. A demokratikus többpárti választások - az élénk civil társadalom és a jól működő független bíróságok mellett - fontosak, a sikerben pedig elsőrendűen érdekelt az üzleti és a nonprofit szféra. A budapesti Demokratikus Átalakulás Központja fontos szerepet játszhat azzal, hogy az érdeklődőkkel megosztja a közép- és kelet-európai térség, valamint más régiók tapasztalatait.

A miniszterhelyettes nem adott konkrét választ arra a kérdésre, hogy a magyar, a lengyel vagy a cseh példa mely országok számára lehet a leghasznosabb. Mint kifejtette, minden régiónak van átadni- és tanulnivalója. Arra a közbevetésre, hogy a központot egyes kevésbé demokratikus országokban az amerikai felfogást terjesztő, az illető államot aláásó intézménynek tekinthetik, Dobriansky ezt másként látja: - A szabadság és a demokrácia iránti vágy általános, és nem csupán amerikai cél. Nem vagyunk egyedül azzal a véleményünkkel, hogy a demokrácia a biztonság és a béke legjobb táptalaja. Ezért sokan lesznek majd, akiket érdekelni fog a közép- és kelet-európai térség átalakulásának tapasztalata.

A miniszterhelyettes azt mondta, az Egyesült Államok kezdettől fogva erőteljesen támogatta a magyar kezdeményezést. Bush elnök szóba is hozta a demokrácia-központ magyarországi megalapítását, amiről a Demokráciák Közösségének áprilisi, Chilében tartott miniszteri értekezletén Condoleezza Rice külügyminiszter is beszélt. - A Freedom House-on keresztül támogatjuk a központ részvételét az iraki alkotmányozási folyamatban. Tízmillió dollárral járultunk hozzá az ENSZ Demokrácia Alapjához, amelyet a központ egyik potenciális pénzügyi forrásának tekintünk. Az USA kész szakértőkkel is támogatni a központ munkáját - nyilatkozta Paula J. Dobriansky, aki szerint a magyar politikai pártok egyetértése a központ hasznosságát illetően csak aláhúzza a tényt, hogy a demokráciára való törekvés egyetemleges.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.