Kétpárti parlament, egypárti kormány

Lesz-e kétpártrendszer Magyarországon, és ennek milyen előnyei vagy hátrányai lehetnek?

Elképzelhető, hogy mindössze két párt, az MSZP és a Fidesz kerülhet a parlamentbe - legalábbis a közvélemény-kutató cégek felmérései ezt mutatják. Az SZDSZ-nek és az MDF-nek, fél évvel a választások előtt, egyre kevesebb esélye van az ötszázalékos küszöb elérésére, igaz - állítja valamennyi politikai szereplő - a választásokig még sok minden megtörténhet. Arra próbáltunk választ keresni: milyen előnye, illetve hátránya lehet egy kétpárti parlamentnek, tekintettel arra, hogy a nagykoalíciót mindkét fél kizárja.

Egy kétszereplős Országgyűlés lehetőségéről már sok politikus nyilvánított véleményt, s valamennyien a sokszínű parlamentre "szavaztak" - Orbán Viktor kivételével. A volt miniszterelnök tavaly nyáron Tusnádfürdőn arról beszélt, "nem véletlenül szokta támogatni elviekben is a kétpártrendszer kialakulását". Hisz ugyanis abban - közölte -, hogy az EU-csatlakozás után a gazdasági versenyelőny szempontjából hatékonyabbak lehetnek a nem koalíciós természetű kormányok. Szerinte ugyanis ma már nem az az elv érvényesül, hogy "a nagy hal megeszi a kis halat", hanem az, hogy "a gyors hal eszi meg a lassú halat". A Fidesz-elnök elméletéről Gyurcsány Ferenc azt mondta: a kétpártiság Orbán hatalmi érdekeit szolgálja.

Újhelyi István szocialista politikus szerint működőképes a kétpárti demokrácia, de még korántsem biztos, hogy Magyarországon kétpárti parlament lesz.

- Ma még nagyon sok a bizonytalan szavazó, az ő véleményüket nem ismerjük, ezért én nem veszem biztosra, hogy valóban kétpárti lesz a parlament. Ha a társadalom mégis így döntene, abban semmi kivetnivaló nem lenne. De ha a nagy pártok direkt politikai célként játszanak erre, azt károsnak tartom - közölte az MSZP alelnöke, aki szerint a Fidesz és annak elnöke évek óta szisztematikusan morzsolja fel a jobboldal kis pártjait az egyeduralom, a "nagy vezérség" érdekében. Az MSZP-ben viszont Újhelyi szerint nem fogalmazódott meg célként a koalíciós partner, az SZDSZ "felfalása".

Lehet kétpártrendszerről beszélni, de az "alkudemokrácia", az "alkuparlament" nemkívánatos - mondta lapunknak Répássy Róbert. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint egy kétpárti parlament esetén semmiképp sem válhatna formálissá a társadalmi konzultáció, a civil kontroll. "Ilyen esetben a politika nem zárkózhatna be az elefántcsonttoronyba". A fideszes politikus szerint a döntéshozatali mechanizmusok leegyszerűsödnének, hiszen nem kellene a koalíciós partnerrel egyeztetni a kormányon lévő erőnek, s az ellenzékkel is "rövidre lehetne zárni" a konszenzuskeresést. Egy kétpárti váltógazdaság meglepetések nélküli, stabil gazdaságpolitikai viszonyokat eredményez - mondja Répássy Róbert.

Az Országgyűlés őszi jogalkotási programjának pusztán a "függelékét" képezi az a tucatnyi kétharmados jogszabály-módosítás, amelynek elfogadásához a Fidesznek és a szocialistáknak egyezségre kellene jutniuk. - A kétharmados törvények elfogadása nem változna kétpárti parlament esetén sem. Akkor is meg kellene egyezni - erről egybehangzóan nyilatkozott Újhelyi István és Répássy Róbert. A fideszes politikus hozzátette: esetleg szűkíteni kellene a kétharmados törvények körét, s a "feles" törvényeket a mindenkori kormányzó erő az ellenzék nélkül is el tudná fogadni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.