Ötszáz orvos válhat gyanúsítottá

Januárig befejeződhet a receptbotrányban érintett mintegy 500 orvos meghallgatása a Budapesti Rendőr-főkapitányságon - tájékoztatta a Népszabadságot Gerák Sándor alezredes, a BRFK gazdaságvédelmi főosztályának vezetője. Az orvosok meghallgatásával azt vizsgálják: milyen tevékenységre vettek át kisebb-nagyobb összegeket az érintettek egy gyógyszergyártó cégtől.

A rendőrség több mint egy éve vizsgálódik a receptbotrányban, amelyben tavaly szeptemberben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) fordult a rendőrséghez. A hivatalhoz eljuttatott, dokumentumokkal kiegészített bejelentés szerint a gyártó cég színlelt megbízási szerződéseket kötött az orvosokkal többek között piackutatási tevékenység végzéséről és különböző előadások megtartásáról, de lényegében receptdíjat fizettek, ha a cég szív- és keringési betegségekre ható szereit írták fel a betegeknek. Voltak, akik a pénz egy részét vásárlási utalvány formájában kapták meg. A vesztegetők az egészségbiztosítótól eltulajdonított adatok alapján ellenőrizték, hogy az orvos valóban felírta-e a forgalmazónak elszámolt mennyiséget. Előfordult, hogy a doktor a felírt mennyiség igazolására betegek ambulánslapját, kórházi zárójelentését vagy a vénymásolatát is eljuttatta a gyógyszercég vezetőinek. Az adatok elemzése után kiválasztott orvossal az orvoslátogató kötött szerződést a "szponzorációra".

Az orvosok "gyúrását", azaz vényírási szokásainak ily módon való befolyásolását törvény tiltja. Az OEP csalás, adócsalás miatt tett az ügyben feljelentést a múlt év szeptemberében. Azóta a nyomozók orvoslátogatókat, valamint a vesztegetési botrányban érintett háziorvosok, kardiológusok egy részét hallgatták meg. A rendőrségre valamennyi orvost beidézik, akinek a neve szerepelt a cégnél lefoglalt szerződéseken, átvételi elismervényeken. A lefoglalt iratok alapján 862 számlát állítottak ki mintegy 500 orvosnak. Ők valamennyien tudományos kongresszusi előadásért, továbbképzésért vagy tanulmány írásáért vettek át havi több tízezertől milliós összegig terjedő pluszjövedelmet a gyógyszerforgalmazótól. Volt olyan orvos, aki autó- és mobiltelefon-használati hozzájárulást is kapott.

Ha a gyanú beigazolódik, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megvonja az érintett orvosoktól a receptírási jogot - mondta lapunknak Bartucz Attila, az OEP szóvivője, de bármilyen intézkedésig meg kell várni az ügy jogerős lezárását. Hasonló ügyben az egészségbiztosító már tett feljelentést a rendőrségen, a Fővárosi Főügyészségen azonban bizonyítékok hiányában eddig mindig eredménytelenül szűnt meg az eljárást.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.