Szír manipuláció - palesztin alagút
A libanoni hadsereg még aznap körülvette a szíriai határhoz közeli Sultan Yacoub menekülttábort, ahonnan a Népi Front Palesztina Felszabadításáért csoport alagutakon csempész be fegyvert az országba. A katonai akció során több szíriai személyi igazolvánnyal rendelkező palesztint fogtak el. Szíria elismerte, hogy valóban átjutnak fegyverek a határon, de ez - szerinte - mindkét irányba jellemző.
A májusban megválasztott miniszterelnök, Fuad Sinjora - aki a szíriai befolyás kigyomlálását tűzte ki célul - október eleje óta tárgyalásokat folytat különféle Libanonban tartózkodó, palesztin fegyveres csoportokkal, hogy legalább húzódjanak vissza a tizenkét palesztin menekülttáboron belülre. A libanoni vezetés fél, hogy ezek a Szíria által fegyverrel, pénzzel támogatott palesztin csoportok destabilizálják az országot. Sok libanoni a palesztinokat okolja a tizenhat évig tartó polgárháború kirobbanásáért.
Sinjora október közepén Párizsban találkozott Mahmud Abbasz palesztin elnökkel, aki egyetértett a libanoni kormányfővel abban, hogy a palesztin kiképzőtáborok "kedvezőtlen hatással vannak Libanon szuverenitására és függetlenségére". Libanoni és palesztin vezetők olyan bizottság felállításáról egyeztek meg, amely a kiképzőtáborok sorsát lesz hivatott megoldani. Bejrút szeretné, ha a táborok megszűnnének, és a fegyveresek visszatérnének a menekülttáborokba, ahol öszszesen 390 ezer palesztin él.
A BT 1559-es határozata megköveteli, hogy minden fegyveres csoportot szereljenek le Libanonban. S míg a palesztinokkal kapcsolatban ez nagy népszerűségnek örvend az országban, az Irán által támogatott Hezbollah lefegyverzését korántsem ilyen könnyű elfogadtatni a néppel. Sinjora kormánya azonban nem hivatalos tárgyalásokat kezdett a szervezettel a leszerelésről.