A teheráni felvonulók között volt Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök is, aki szerdán egy beszédében azt fejtegette, hogy "Izraelt el kell törölni a térképről". A cionizmus nélküli világ című teheráni konferencián háromezres hallgatóközönségében - mint az IRNA hivatalos hírügynökség jelentette - a tanulók iszlám szövetségének tagjai mellett olyan palesztin csoportok, mint a Hamasz és az Iszlám Dzsihád, illetve a libanoni Hezbollah képviselői is jelen voltak. Ahmadinezsad ekkor jelentette ki: "Miként az imám (Khomeini) mondta, Jeruzsálem megszálló rendszerét el kell törölni a Föld színéről, és a Mindenható segítségével hamarosan megtapasztaljuk az Amerika és a cionizmus nélküli világot." Hozzátette:bizonyára újabb palesztin támadáshullám törli el a szégyenfoltot (Izraelt) az iszlám világból.
Az elnök kijelentését egy nappal később Manusehr Mottaki külügyminiszter is megismételte Teheránban, a muzulmán országok nagykövetei előtt: Irán hivatalos álláspontja, hogy "nem ismerjük el, és nem tartjuk legitimnek a cionista rezsimet". A hivatkozás Khomeini ajatollahtól, az iráni iszlám forradalom vezetőjétől ered, ám mint a BBC állítja, az elmúlt nyolc évben Khatemi elnök "mérsékeltebb hangnemű" nyilatkozatokat tett, érzékeltetve: ha a palesztinok megtalálják az együttélést Izraellel, akkor Teherán nem fog beavatkozni.
Irán moszkvai nagykövetsége enyhíteni igyekezett elnöke kijelentésének hatását, hangoztatva, hogy Ahmadinezsad "nem szándékozott ilyen élesen fogalmazni". Később Ahmadinezsad "mindenfajta értéket nélkülözőnek" minősítette a nemzetközi felháborodást. Az Egyesült Államok és Európa "beszélhetnek, amit akarnak, de szavuknak nincs jelentősége, értéke" - idézte szavait az IRNA.
Moszkva is nehéz helyzetbe került
Ariel Saron izraeli miniszterelnök első reakciója az volt, hogy Iránt ki kell zárni az ENSZ-ből az Izrael elpusztítására tett elnöki felhívás miatt. Szilvan Salom külügyminiszter pedig tegnap kijelentette, hogy Izrael az ENSZ BT-hez fordult az iráni elnök kijelentése miatt, és a BT sürgős összehívását kéri. Salom szerint Irán fél éven belül birtokában lesz az atombomba gyártásához szükséges technológiának, és ha ez bekövetkezik, "az rémálom lesz az egész világ számára". A külügyminiszter egyúttal üdvözölte a felháborodott nemzetközi reagálást, és felszólította a nemzetközi diplomáciát, hogy "egyszer s mindenkorra állítsák le az összes iráni játszmát".
Megdöbbenésének adott hangot Kofi Anan, az ENSZ főtitkára Mahmud Ahmadinezsad kijelentése miatt. Scott McClellan fehér házi szóvivő szerint az iráni elnök szavai aláhúzzák Washington eddig is hangoztatott aggodalmát Teherán nukleáris törekvései miatt. Tony Blair azt mondta: nagyon nagy hibát követnek el azok az iráni vezetők, akik úgy gondolják, hogy a világnak jelenleg nincs ideje erre az ügyre koncentrálni. Blair szerint Irán hozzáállása Izraelhez, a terrorizmushoz és az atomfegyverek kérdéséhez egyaránt elfogadhatatlan. A csütörtöki EU-csúcsot záró sajtóértekezletén a brit kormányfő jelezte, hogy Nagy-Britannia néhány napon belül megtárgyalja fő szövetségeseivel az Izrael elpusztítására vonatkozó iráni felhívás után kialakult helyzetet, meglebegtetve "a direkt (katonai) akció" lehetőségét.
Az iráni megnyilatkozást élesen bírálta Szergej Lavrov is, aki éppen izraeli látogatáson tartózkodott. Noha Moszkva technológiával segíti Iránt atomerőmű építésében, az orosz külügyminiszter elismerte, hogy Ahmadinezsad nyilatkozatával újabb érvet szolgáltatott azoknak, akik az ENSZ BT elé akarják utalni az iráni atomdossziét. (A Kommerszant című lap úgy vélte, hogy mostantól Moszkva aligha tudja megvédeni Teheránt.)
Lavrov megerősítette: Moszkva változatlanul amellett van, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) keretében rendezzék az iráni atomprogrammal kapcsolatban felmerült összes problémát. Ám legutóbb a NAÜ kifogásolta, hogy Irán ugyan együttműködik, de "nem teljesít" bizonyos kötelezettségeket, és ezért a következő, novemberi tanácskozásra halasztotta a döntést, hogy utalják-e a kérdést az ENSZ BT elé.
A Bem rakpart tiltakozik
Magyarország példátlannak tartja, hogy egy ENSZ-tagállam elnöke egy másik ENSZ-tagállam létét fenyegetve, annak "a térképről való eltörlésére" hívjon fel - közölte Várkonyi László helyettes külügyi államtitkár Abolfazl Rahnama Hazaveivel, az Iráni Iszlám Köztársaság budapesti nagykövetével, akit bekéretett a Külügyminisztériumba. - Az erőszakra, bármely állam lerombolására felszólító felhívás ellentétes az ENSZ alapokmánya betűjével és szellemével. Sajnálatosnak tartjuk, hogy a kijelentés megnehezíti azok munkáját, akik az Irán és az Európai Unió közötti kapcsolatok fejlesztésén fáradoznak. A lépés beárnyékolhatja az EU és Irán közötti viszonyt, s zavarja Irán és Magyarország kapcsolatainak előmozdítását is - tartalmazza a magyar álláspont.
Mahmud Ahmadinezsad hívei körében Teheránban, a pénteki imádság után. Az elnök szerint Amerika és Európa szavának nincs jelentõsége