Tisztára mosták a fehér zoknit

A tudósító igazán nem panaszkodhat, történelmi években tartózkodik Amerikában. Tavaly a nyolcvanhat esztendeig sikertelenül próbálkozó Boston Red Sox nyerte a bajnokságot, az idén pedig a nyolcvannyolc éven át kísérletező Chicago White Sox.

Az igazi persze az lenne, ha jövőre az 1906 óta cím nélkül senyvedő Chicago Cubs győzne, de az ember ne legyen telhetetlen, két csoda is több a semminél.

A baseball Amerikában a történelem és a családi hagyományok elengedhetetlen része. "Kilencvenkét éve erre a pillanatra várok!" - tartotta maga előtt kézzel írt plakátját egy örökifjú szurkoló, aki a legutolsó bajnoki címet alighanem átaludta a kiságyában, de most végre ott lehetett a döntő mecscsen. Volt chicagói drukker, aki, mielőtt elindult volna az utolsó, Houstonban rendezett mérkőzésre, kiment a temetőbe apja sírjához, és a csapat kis zászlaját a hantba tűzve azt mondta: "Bárcsak megérhetted volna!" Egy másik kivette a páncélszekrényből elhunyt nagyapja féltve őrzött jegygyűrűjét, és azt az ujjára húzva utazott Texasba.

A White Sox egyébként semmilyen meglepetést nem okozott. Már a szezon előtt is az esélyes volt, a rájátszásban pedig látszatra végképp tarolt: tizenegy győzelemre egyetlen vereség jutott, azaz mind a három páros viadalt fölényesen nyerte, az utolsó nyolc találkozón nem talált legyőzőre. Azonban a kép közelről kicsit árnyaltabb, mert a "világbajnoki" döntő négy mérkőzésén a Houston Astrost összesen csak hat "hazafutással" múlták fölül. A sorozat harmadik meccse a szokásos kilenc helyett tizennégy meneten át tartott, a mezőny magasan legjobb dobójátékosait felvonultató csapatok késő éjszakáig nem tudtak pontot elérni egymás ellen - márpedig a baseballban nincs döntetlen, a meccs addig tart, amíg valaki nem nyer. Ez volt a döntők történetének leghosszabb mérkőzése, de az Astros - amelynek vörös csillagos sisakjait Magyarországon egyesek alighanem a munkásőrség feltámadásának vélnék - az elődöntőben is rekordot állított fel. A St. Louis ellen az egyik mérkőzés kétszer addig tartott, mint egy szabványos találkozó, a mindent eldöntő "hazafutásra" a tizennyolcadik menetig kellett várni.

A White Sox Dél-Chicago csapata, az örök helyi rivális az északi városrészt képviselő Cubs. Az óriási ünneplés azonban nemzetközi lesz, mert a Fehér Zoknik venezuelai menedzsere, Ozzie Guillen azonnal közölte, hogy viszi haza a trófeát. Az együttes történetében már régen hiányzott valami, ami feledtethetné a Fekete Zoknik esetét. A chicagóiak a baseball történetének legmocskosabb bundája során egy bizonyos "Cipőtlen" Joe Jackson és nyolc társa révén elcsalták az 1919-es döntőt, amelyen az esélytelenebb Clevelandre fogadó felbujtóik vagyonokat nyertek. A zoknikat most végre kimosták, ezzel megnyugodhat a kosárlabdában is érdekelt Jerry Reindols tulajdonos. Korábban ugyanis azt mondta, hogy a Bulls hat bajnoki gyűrűjét szívesen becserélné egyetlen baseballbajnokságra. Most már nincs szükség az előnytelen tranzakcióra, van neki hét gyűrűje, hat ilyen, egy olyan.

Ahhoz, hogy végre a Cubs is nyerjen és a tudósító is befejezhesse baseballtörténeti tanulmányait, meg kell törnie Billy kecske átkának. Az egyik helybeli bár kabalaállatát ugyanis kitiltották a Wrigley Fields stadionból, mire gazdája állítólag megátkozta a csapatot. Az 1945-ből származó legenda szerint a Cubs ezért nem tud nyerni - ami persze megválaszolatlanul hagyja azt a kérdést, hogy az előző harminckilenc évben az ellenfeleken kívül mi akadályozta őket a győzelemben. Az mindenesetre a sportág körüli mesékből és legendákból is látszik, hogy "Amerika kedvenc időtöltése" nemzedékek óta a létező legjobb szórakozás - még ha Európában nem is nagyon értik, miért kell kiütni a stadionból a labdát.

Öröm nyolcvannyolc hosszú év után
Öröm nyolcvannyolc hosszú év után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.