Ötletbörze a jövő uniójáról
Ez a mérlege az állam- és kormányfők tegnapi, London melletti tanácskozásának. De elképzelhető-e, hogy éppen VIII. Henrik egykori palotájában, Hampton Courtban születik új kezdeményezés Európa jövőjéről, egyfajta "kitüntetett" gazdasági-szociális modellről? - tippelgettek az újságírók, akiket egy közeli lóversenypályán helyeztek el. Az eleve kötetlennek elgondolt, rendhagyó EU-csúcsot a brit soros elnökség tudatosan tervezte a júniusi büdzsékudarc után, még a decemberi, újabb költségvetési "összetűzés" elé. Először az irányokat kell kijelölnünk, utána jöhetnek a számok - érveltek.
Az Európai Bizottság munkadokumentumokkal készült: ezek jobbára Európa versenyképességi lemaradását ecsetelik. Konkrétum, hogy Brüsszel évi félmilliárd euróval segítené a globalizációtól sújtott térségek felzárkózását. Ezt több ország - a spórolás szándékával vagy szabadpiaci okokból - támadta. Tony Blair brit kormányfő felvázolt néhány prioritást - nem is leplezve szándékát, hogy közben az EU büdzséjének modernizálására törekszik. Ezek közé tartozik az energiapolitika megújítása és a kutatás-fejlesztés megerősítése.
A magyar kormányfő, Gyurcsány Ferenc külön tárgyalt Wolfgang Schüssel osztrák kancellárral, majd bejelentette: decemberben közös kormányülést tartanak Bécsben. Ennek EU-aktualitása, hogy a következő fél évben Ausztria adja a soros elnökséget. Elképzelhető, hogy a büdzsé ügye áthúzódik tavaszra; Gyurcsány szerint egyelőre nem lehet megítélni, lesz-e az év végén megállapodás.