Az EP megszavazta az uniós költségvetést
A képviselők a 115,4 milliárd eurós - a tagországokat képviselő tanács által elfogadott 108,9 milliárd euróhoz képest 6 százalékkal nagyobb - büdzsében a tagországok által javasoltnál többet szánnak a kis- és középvállalatok segítésére, kutatási és oktatási programokra, illetve az elmaradottabb régiók gyorsabb felzárkózására. A magyar képviselők közül Surján László (Fidesz-MPSZ) méltatta, hogy a költségvetési EP-bizottság javaslata szerint 3,7 milliárd euróval többet költhetne az EU az új tagországoknak fontos kohéziós politikára, Fazakas Szabolcs (MSZP) arra helyezte a hangsúlyt, hogy a tervezet elkészítésekor végre nem lehetett találkozni a régi és az új tagországok közötti megkülönböztetéssel, míg Szent-Iványi István (SZDSZ) a voksolás után azt a módosító javaslatát emelte ki, amely alapján több költségvetési sorhoz kapcsolódik egy "emberi jogi és demokrácia klauzula".
A 2006-os költségvetés kereteit még az 1999-ben megkötött hétéves uniós megállapodás határozza meg, nincs tehát érdemi kapcsolata és a jelenleg vita alatt álló 2007-2013 közötti keretköltségvetéssel. A bruttó összjövedelem alig 1,04 százalékára rúgó összérték azonban azt jelzi, hogy különösen a gazdagabb, régebbi tagországok továbbra is takarékoskodó uniót szeretnének. Az új tagok számára pedig az a kedvező hír, hogy jelentősen emelkedett a felzárkóztatásra szánt összeg. A terv most visszakerül a tagországokhoz, majd decemberben szavaz róla végérvényesen az EP.
A voksolás után a főösszeg 121,4 milliárd euró lett a kötelezettségvállalásokat és 115,4 milliárd euró a kifizetéseket tekintve. Elutasították a képviselők azt a módosító indítványt, amely kivette volna a tervezetből a dohánytermesztők egymilliárd eurós támogatását, és az összeg egy részéből az EU dohányzás elleni kampányához járultak volna hozzá.
Az EP 200 millió euróval többet fordítana az uniós versenyképességi célok elérésének segítésére: növelnék a kis és közepes méretű vállalkozások és mindenekelőtt a hatodik kutatási keretprogram támogatását, az oktatási programok közül pedig a Socrates 35 millió, a Leonardo 20 millió, az e-learning 3 millió euróval kapna többet. Az EP többet szánna az EU határain kívülre irányuló regionális programokra és az emberi jogok védelmének elősegítésére is.
A voksolás után Szent-Iványi István áttörésnek minősítette a javaslatára bekerült emberi jogi és demokráciazáradékot, amely szerint a támogatások elosztása során a kedvezményezett országok gazdasági és társadalmi helyzetét a legkevésbé fejlett tagállamok nívójával kell összevetni.
Az EP leszavazta azt a módosító indítványt, amely 175 millió eurót kívánt elvenni a Románia számára előirányzott keretből. A plenáris ülés ugyancsak jóváhagyta Szent-Iványi és Tabajdi kezdeményezését, amely többletforrásokat irányoz elő az etnikai konfliktusok kezelésére Szerbia és Montenegró területén.
A tervezet előző napi vitájában Surján László úgy vélte, a kitűzött nagy célok - javuló foglalkoztatás, jobb közlekedés, a tudásalapú társadalom, erőteljes kohézió, látható EU-jelenlét a világban - elérésére nem elegendőek a tervezett összegek, de nagyra becsülendő, hogy a tagországokat képviselő tanács föléje ment az összesített GDP egy százalékában megállapított határnak.
Fazakas Szabolcs - a költségvetés-ellenőrzési EP-bizottság magyar elnöke - a vitában több szempontból is nagy jelentőségűnek minősítette a jövő évi költségvetést, hangsúlyozva, hogy az átmenetet jelent a 2007-2013-as pénzügyi tervhez, és ennek a költségvetésnek a megalkotásában már minden tagállam képviselője az előkészületektől a kivitelezésig egyenlő tagként vett részt. (MTI)