SZDSZ-es törvényjavaslat a kisebb önkormányzati testületekről
A politikus elmondta: a vegyes választási rendszer létszámhatárát tízezer főről ötezer főre csökkentenék annak érdekében, hogy minél több településen választhassanak saját egyéni önkormányzati képviselőt. (A jelenlegi rendszer szerint a tízezer lakosnál kisebb településeken úgynevezett kislistás választás keretében egyszerre választják meg az egész képviselőtestületet.)
Az öt- és tízezer közötti lakosságszámú településeken hat egyéni választókerületi és négy kompenzációs listás mandátum lenne megszerezhető. Minden további 20 ezer lakos után egyéni választókörzetben, minden 30 ezer lakos után pedig a kompenzációs listán nőne eggyel a mandátumszám - közölte.
Mint mondta, a fővárosban azt szeretnék elérni, hogy a budapesti önkormányzat létszáma a felére csökkenjen, ezért itt nem vennék figyelembe ezeket a szabályokat. Hozzátette: az SZDSZ szerint a megyékre, mint közigazgatási egységekre nincs szükség, de ez 2006-ban még nem elérhető cél, ezért első lépésként a létszámuk felére csökkentését javasolják.
"Mi a koalíciós partnertől egyébként azt várjuk, és az eddigi nyilatkozatai alapján, azt gondolom, hogy joggal várhatjuk, hogy mellé fog állni ennek a javaslatnak" - jegyezte meg a politikus.
Kuncze Gábor elmondta: a becslések szerint létszámcsökkentéssel mintegy 30-40 milliárd forint takarítható meg. A pártelnök hangsúlyozta: "nem fogadjuk el azt az állapotot, hogy az állam csak nő, nő, nő, és ennek aztán vannak olyan következményei, hogy a végén már mindent maga akar intézni. (...) Ezzel szemben viszont azt szeretnénk, ha egy kisebb, de valóban magasabb színvonalú szolgáltatásokat, olcsóbban, nagyobb hatékonysággal nyújtó állam működne Magyarországon".
Ha egyetértés van a politikában, a kisebb parlamentre vonatkozó javaslatokat is el lehetne fogadni még az idén, és a 2006-os választásokon alkalmazni - mondta.
(MTI)