Titkos táviratok, nyilvános vádak
A Bársony András politikai államtitkár nevével jegyzett irat szerint az Orbán-kormány idején több tényező is rossz benyomást keltett Washingtonban, és leértékelte Magyarország addigi magas osztályzatát. Különösen fájlalták, hogy a miniszterelnök személyesen nem lépett fel a magyar radikális szélsőjobb Amerika-ellenes kirohanása miatt.
A nagykövetségi táviratokba tegnap betekintést nyert Hárs Gábor szocialista képviselő szerint az iratok tükrözik a washingtoni nagykövetség - illetve az akkori nagykövet, Jeszenszky Géza - őszinte aggodalmát amiatt, hogy a két ország közötti kapcsolatok megromlanak. A nagykövetség az amerikai illetékesek véleményének azonnali közlésével sürgeti a "központot", reagáljanak a Bush-kormányzat egyre nyugtalanítóbb üzenetére, amelyben egyértelmű állásfoglalást kérnek a miniszterelnöktől. A nagykövetségi táviratok jelzik: a Fehér Ház zokon vette, hogy Orbán miniszterelnök nem határolódott el Csurka István kijelentésétől. (A MIÉP vezetőjének kijelentésén nem lepődtek meg, tudták, hogy tőle nem lehetett mást várni.)
A külügyi bizottság szocialista tagja szerint kiolvasható a táviratokból, hogy a késve megtett külügyminiszteri nyilatkozat, illetve a tragikus végű terrortámadás után két héttel született parlamenti nyilatkozat az amerikai illetékesek szemében csupán "hiánypótlás" volt, nem javított az amúgy is rossz washingtoni Orbán-imázson. Nem pótolta a miniszterelnök hiába várt személyes nyilatkozatát.
A magyar diplomatákkal konzultáló amerikai illetékesek (feltehetően a Külügyminisztérium, illetve a nemzetbiztonsági tanács illetékesei - A szerk. megj.) közvetítették az adminisztráció rosszallását a harcirepülőgép-rendelés magyar kezelése miatt. Kiderült: az amerikaiakat jobban zavarta az, hogy a sajtóból értesültek a szövetséges kormány döntéséről, mint az, hogy a magyarok nem F-16-osokat vásároltak. A kommunikáció állapota aggasztotta Washingtont - mondta Hárs. A képviselő szerint mindez vezetett oda, hogy Orbánt 2002 februárjában nem fogadta George W. Bush elnök a Fehér Házban. A táviratok egyikében a fogadás elmaradásának magyarázatául a nagykövetség azt közvetítette, hogy a "Fehér Ház nem szokott választási kampányban részt vevő kormányfőket fogadni". Előzőleg azonban a nemzetbiztonsági tanács Magyarországot lefokozta a problematikus partnerek közé. Ez a kínos státusz csak azután változott, hogy Bush fogadta Medgyessy Pétert a Fehér Házban - mondta Hárs Gábor szocialista képviselő.
Csapody Miklós MDF-es képviselő az MTI-nek azt mondta: a titkos táviratokból kiolvasható volt, hogy az akkori washingtoni magyar nagykövet, Jeszenszky Géza jól és hatásosan érvelve védte kormánya álláspontját, egyúttal hitelesen tolmácsolta amerikai politikai benyomásait. Arról, hiba volt-e Orbántól, hogy nem határolódott el a Csurka-kijelentéstől, azt mondta, "az ügy a Fidesz elnökének magánügye addig, amíg nem visel miniszterelnöki posztot".