Drogmegelőzés: mindenki másképp csinálja
A székesfehérvári középiskolások 15 százaléka alkalmi, egy százaléka pedig rendszeres drogfogyasztónak vallotta magát egy felmérés során. Ugyanakkor a középiskolás tanulók 59 százaléka mondta, hogy ismer olyan fiatalt, aki kábítószert fogyaszt, 28 százalékának a barátai körében is van drogos, és 22 százalékuk személyesen is ismer kábítószer-kereskedőt.
Ez az egyetlen felmérés is jellemző képet fest arról, hogy milyen fontossága van a drogfogyasztás megelőzésének. Az egyes településeken más-más módszerekkel próbálnak a szakemberek a tizenévesek bizalmába férkőzni azért, hogy egyre hatékonyabb munkát végezzenek. Debrecenben tavaly e célból létrehoztak egy drogprevenciós információs irodát Csomópont elnevezéssel. Itt a fiatalokkal foglalkozó különböző intézmények - elsősorban középiskolák - a pedagógusok, a szülők és a diákok informálására, felvilágosítására szerveznek akciókat. Köztes átmenet címmel egy interaktív drogprevenciós kiállítást is szerveztek nemrég, amely sok érdeklődőt vonzott. Most pedig azt tervezik, hogy a színházban a fiatalok problémáit bemutató és feldolgozó darabokat adnak elő a kamaszok számára.
Ilyen előadásra tavaly Szolnokon már sor került: a Szigligeti Színház repertoárjában lévő, a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt láthatták a meghívott középiskolások, majd az előadás végén a pécsváradi rehabilitációs intézet gyógyult drogosaival találkozhattak, beszélgethettek. Matuz János, a fiatalokat megcélzó szolnoki Atlantisz program vezetője, a színház dramaturgja elmondta: a középiskolások egy része azt képzelte, hogy a kábítószer-fogyasztók lepusztult egzisztenciájú, züllött alakok. Ezzel szemben Pécsváradon zömmel olyan fiatalok gyógyulnak, akik jó környezetben éltek, stabil pénzügyi háttérrel rendelkeztek, egy-egy buliban, kíváncsiságból használtak először valamilyen drogot, s később - a dramaturg szavaival élve - "rajta maradtak a szeren". Az előadással egy időben kiállítás is nyílt az intézetben élők sajátos látásmóddal készült, felkavaró rajzaiból, festményeiből.
Békés megyében más módszerekkel próbálják megcélozni a fiatalokat. Furák Mónikától, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési főelőadójától megtudtuk: az iskolai foglalkozások mellett a megyében rendszeresen szerveznek olyan nyílt, kötetlen rendezvényeket, amelyeken játékos formában próbálnak egyre több ilyen ismeretet átadni a fiataloknak. A kábítószer-ellenes világnaphoz kapcsolódva nyáron a bűnmegelőzési csoport munkatársai egy hétre kitelepültek a megyeszékhely fürdőjébe, ahol különféle ismeretterjesztő programokba igyekeztek bevonni iskolásokat. A gyulai és gyopárosfürdői strandokon plakátkiállítást rendeztek, emellett a drogmegelőzést segítő munkatársak rendszeresen részt vesznek ifjúsági fesztiválokon és falunapokon. Legutóbb a drogmegelőzési bizottság "Szenvedélyünk az egészség" névre keresztelt programsorozatán általános és középiskolás csoportoknak szerveztek vetélkedőket Békéscsabán.
Zalaegerszegen a játszótereken, utcákon bandákba verődő gyerekeket keresik fel a "Kulcsos lurkó" elnevezésű program keretében. Engedik nekik, hogy beüljenek egy rendőrautóba, bekapcsolhassák a szirénát, s mindeközben tanácsokat adnak, programokat ajánlanak nekik. A szülők felvilágosítására is figyelmet fordítanak a zalai megyeszékhelyen. A Gönczi Ferenc Művelődési Központban még az idén berendeznek egy olyan termet, ahol bemutathatják a szülőknek a kábítószer-fogyasztáshoz használatos segédeszközöket azért, hogy felismerjék azokat a tárgyakat, amelyeket gyermeküknél látva már gyanakodniuk kell.
A Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége, valamint a Drogprevenciós Alapítvány október elején nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz a kábítószer-fogyasztás visszaszorításáért küzdőket érintő anyagi megszorítások miatt. Az ilyen források csaknem teljes egészét biztosító szociális tárca költségvetésében az idén a tavalyi öszszegnek alig fele áll rendelkezésre erre a célra. A 2005. június 1-jétől előfinanszírozásban működő pályázati összegek