Megszűnnek a BBC rádió kelet-európai adásai
A BBC World Service londoni központjában tartott sajtótájékoztató szerint "a prioritások átrendezésének" jegyében tíz idegen nyelvű adás szűnik meg, ebből nyolc kelet-európai. A magyar adással együtt 2006 márciusáig bezárják a bolgár, a horvát, a cseh, a görög, a kazah, a lengyel, a szlovák, a szlovén és a thai szekciót.
Az "utóbbi hetven év legnagyobb átalakításának" nevezett intézkedések indoklása szerint a bezárásra szánt adások olyan európai országokba irányulnak, amelyek már az EU tagjai, vagy csatlakozásra készülnek, illetve olyan országokba, amelyekben az adások "csekély helyi hatást" váltottak ki.
Nigel Chapman, a World Service igazgatója a munkatársak és a sajtó előtt tartott kedd délutáni ismertetőjében azt mondta: a kelet-európai adások zöme még a II. világháború európai konfliktusának idejére nyúlik vissza, és ezek az adások a hidegháború idején is "a szabad, független információ jelzőfényei voltak".
Ma már azonban ezek az országok átalakultak: lakóik szabadon utaznak, az angol nyelvet széles körben tanítják az iskolákban, és sokkal nagyobb tere van a szabad véleménynyilvánításnak. A független média virágzik, valós választási lehetőség van már a tévék és rádiók között - mondta Chapman.
A BBC Világszolgálat igazgatója szerint ebben a helyzetben a World Service hallgatósága csökkenni kezdett: a kelet-európai országokban ma már hárommilliónál is kevesebben hallgatják az adásokat, jóllehet öt éve még csaknem hétmilliós volt a hallgatói tábor.
Az MTI kérdésére, hogy a kelet-európai, és ezen belül a magyar szekcióban hány alkalmazottat érint a bezárás, Chapman azt mondta: a kelet-európai adások szerkesztőségeiben mintegy kétszáz állás megszűntével kell számolni. A magyar adásnál 22-en dolgoznak, köztük hatan Budapesten, és jóllehet a BBC mindent megtesz annak érdekében, hogy az érintett alkalmazottaknak munkát találjon, "elég nehéz 22, ilyen speciális területen dolgozó" munkatárs mindegyikének állást találni.
Az MTI kérdésére, hogy mikor várható a magyar szekció bezárása, a Világszolgálat igazgatója csak annyit mondott, hogy valószínűleg előbb, mint az átalakítás befejezésére kijelölt 2006. márciusi időpont.
A sajtótájékoztatón bejelentették egy új, arab nyelvű BBC-hírtévé elindítását 2007-től. Az adó kezdetben napi 12 órán át ad majd, és ingyen lesz hozzáférhető a Közel-Keleten bárki számára, akinek van műholdas vagy kábeltévé-szolgáltatása.
Chapman azt mondta: az arab hírtévé létrehozásáról szóló döntésnek nincs köze a júliusi véres londoni merényletsorozathoz.
Korábbi brit sajtókommentárok szerint a BBC a sikeres arab hírtévével, az al-Dzsazírával akarja felvenni a versenyt, és a kelet-európai rádióadások bezárására azért van szükség, mert a pénz a BBC arab hírtévéjére kell. Londoni értesülések szerint a BBC arab tévéadását jóváhagyta a Világszolgálat működését finanszírozó brit külügyminisztérium, ám több pénzt ehhez nem ad.
(MTI)