Bukaresti ígéret a romániai kisebbségi törvényre

Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök kedden biztosítottaGyurcsány Ferenc magyar kormányfőt arról, hogy a képviselőházban akoalíció pártjai készek megszavazni a kisebbségi törvényjavaslatot,amely garantálná a kulturális autonómiát az erdélyi magyarság számára -közölte László Boglár, a miniszterelnök sajtófőnöke az MTI-vel.

Hétfőn a román parlament felsőháza - miután kiiktatta a romániai kisebbségek jogállásáról szóló előterjesztésből a kulturális autonómiára vonatkozó fejezetet - elutasította a román koalíciós kormány által az RMDSZ kezdeményezésére benyújtott egész törvényjavaslatot. Ez elleni tiltakozásul a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátorai elhagyták a román szenátus ülését.

László Boglár az MTI-nek elmondta: a román szenátus határozata kapcsán Gyurcsány Ferenc kedden telefonon felhívta Markó Bélát, az RMDSZ elnökét és a román miniszterelnököt. Utóbbi biztosította őt arról, hogy a képviselőházban, amely a végső döntést meghozza, a koalíció valamennyi pártja kész megszavazni a kormányjavaslatot. Calin Popescu Tariceanu tudatta, hogy ezt Markó Bélával is közölték.

A sajtófőnök tájékoztatása szerint - a szenátusban a törvényjavaslatot szintén leszavazó - konzervatívok aggályaira más törvényben keresnek megoldást.

Fidesz: Gyurcsány "kontárkodása" Bukarestben

A külügyi bizottság fideszes elnöke szerint azzal, hogy a román szenátus elutasította az RMDSZ által benyújtott kisebbségi törvényt, a román politika csattanós választ adott Gyurcsány Ferenc bukaresti "kontárkodására". Németh Zsolt erről keddi sajtótájékoztatóján beszélt.

Az ellenzéki politikus feltette a kérdést, vajon a múlt heti magyar-román kormányülésen született megállapodások része volt-e az, hogy a román felsőház hétfőn leszavazta a törvényjavaslatot, amely a kulturális autonómiát rögzítette volna a Romániában élő kisebbségek számára.

Németh Zsolt arra is választ vár a miniszterelnöktől, hogyan értékeli a szenátus döntését, és miért nem vetette fel az autonómia kérdését a magyar-román tárgyalásokon. Véleménye szerint ugyanis egyértelmű, hogy az RMDSZ-nek és az erdélyi magyarság egészének az egyik legmeghatározóbb igénye az autonómia.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió keddi Romániáról szóló országjelentése is szükségesnek tartja a kisebbségi törvény elfogadását.

Kiemelte: ugyan Gyurcsány a tárgyalások során arra tett ígéretet, hogy nem csökken a határon túli magyarok támogatása jövőre, ennek ellenére a 2006-os költségvetés előirányzatában 25 százalékkal csökken a támogatás összege az ideihez képest.

Hozzátette: örvendetesnek tartják a csíkszeredai konzulátus megnyitását, azonban ennek költsége sem szerepel a jövő évi költségvetésben, míg a Sapientia Egyetem támogatása 600 millió forinttal csökken.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.