Közeledés után hidegzuhany

Három napig tartott a közös magyar-román kormányülést követő lelkesedés. Tegnap délután a román szenátus előbb törölte a kisebbségi törvénytervezetből a kulturális autonómiára vonatkozó fejezetet, majd a megcsonkított jogszabályt teljes egészében elutasította.

Mircea Geoana szenátor, az SZDP elnöke felhívta a szenátorok figyelmét arra, hogy ne engedjék átmenni a felsőházon a kisebbségi törvény tervezetét, mert az Bukarestet és a román jogállamot rendkívül érzékenyen érinti. A kulturális autonómiára vonatkozó fejezet törlését Verginia Vedinas és Antonie Iorgovan szenátorok javasolták. Előbbi a szélsőséges Nagy-Románia Párt (NRP), utóbbi a szintén ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SZDP) nevében. Ezt a javaslatot egyébként Gheorghe Funar (NRP) és Ion Iliescu (SZDP) is lelkesen támogatták. A törvényjavaslatot az RMDSZ koalíciós partnerei közül sem szavazta meg mindenki. Tiltakozásképpen az RMDSZ szenátorai kivonultak a teremből.

Eckstein-Kovács Péter, a szenátus jogügyi bizottságának elnöke a Népszabadságnak elmondta: annak, ami a szenátusban a kisebbségi törvénnyel történt, rendkívül rossz az üzenete mind Románia európai vállalásaira, mind a kormánykoalíció működésére nézve. A kisebbségi törvénytervezetet a Velencei Bizottság is megvizsgálta, és kedvezően véleményezte. A végső szót egyébként a képviselőház mondja ki, ahol a koalíció jóval szolidabb többséggel rendelkezik.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke, miniszterelnök-helyettes kijelentette: a kisebbségi törvény elutasítása a koalíciós egyezség súlyos megszegését jelenti, amelynek nyomán újra kell tárgyalni a kormánykoalíciót.

- Az RMDSZ tiszteletet vár el partnereitől - hangsúlyozta Markó, hozzátéve: a szövetség nem kirakatszervezete a koalíciónak. Az RMDSZ egyelőre nem kíván kilépni a kormányból, de miután a kialakult helyzetet a koalíciós partnerek okozták, tőlük várnak gyors és kedvező megoldást az ügyben.

Balkán-kutatás Magyarországon

Megalakult tegnap Budapesten a Balkán-tanulmányok Központja, amelynek célja elősegíteni a Balkán közeledését az EU-hoz, és ebben segíteni Magyarország közvetítői szerepvállalását. A központ javaslatokat dolgoz ki a politikai döntéshozóknak Magyarország közvetítő szerepéről, az ipari, mezőgazdasági, pénzpiaci és infrastrukturális együttműködés lehetőségeiről. (Munkatársunktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.