Turul a jogi labirintusban

Akár a választásokig is a helyén maradhat a budapesti XII. kerületben a múlt héten engedély nélkül felállított turulszobor. A közigazgatási hivatal vezetője kilátásba helyezte, hogy minden törvényes eszközt bevetnek annak érdekében, hogy ne maradhasson fenn a jelenlegi jogsértő helyzet. A hivatalok malmai azonban lassan őrölnek - akár hónapokig is eltarthat, amíg megszületik a bontásról szóló döntés.

Jelenleg az I. kerület térfelén jár a labda: a jegyző várhatóan ma hoz határozatot arról, hogy a szobrot építtető XII. kerület kérjen fennmaradási engedélyt az emlékműre. Ehhez azonban arra volna szükség, hogy a Fővárosi Közgyűlés módosítsa korábbi álláspontját, azaz mégiscsak engedélyezze a turulszobrot. Ez a lehetőség azonban szinte kizárható. Ha a szoborra nem kap fennmaradási engedélyt a XII. kerület, akkor az I. kerület elrendelheti a bontást. A döntés megfellebbezhető, amit a közigazgatási hivatal bírál el. A hivatal határozata ellen pedig bírósághoz lehet fordulni, a bontásról végül csak jogerős ítélet rendelkezhet. Addig a turul engedély híján is maradhat a talapzaton.

Építési ügyekben a kerületek jogköre az engedélyek kiadása, e téren felettesük a fővárosi közigazgatási hivatal. Bizonyos ügyekben - ilyen például a szoborállítás - a főváros véleményét is be kell szerezni, de erre van szükség akkor is, ha az építkezés a városháza kezelésében lévő közterületet is érint.

Az építési hatóságok útvesztőjében könnyen elvesznek a panaszosok. A Belgrád rakparton például heves vitát váltott ki az egyik szórakozóhely tulajdonosának engedély nélküli terjeszkedése; ott egy újabb emelet ráépítéséhez hiányzott a hatósági ámen. A vállalkozó ennek ellenére szorgosan folytatta a munkát, a bontást elrendelő hivatalokkal szemben addig húzta az időt, ameddig csak lehetett: hol elfogultságot jelentett be, hol bírósághoz fordult a döntésük ellen. A taktika eddig eredményesnek bizonyult: jelenleg sincs olyan végleges döntés, amely az engedély nélküli építkezést megakadályozná.

A legismertebb építési ügy minden bizonnyal a Terror Háza pengefalának esete. A VI. kerület engedélyezte az építményt, a fővárost viszont nem kérdezték meg, pedig kellett volna, hiszen a fal által érintett Andrássy úti járda a városháza fennhatósága alá tartozik. A több mint egy évig tartó huzavona után a kerület végül elrendelte a bontást, de kifutott a törvényi határidőből, ezért a fal - fennmaradási engedély híján is - a helyén maradhatott.

A szobor engedély híján is maradhat a talapzaton
A szobor engedély híján is maradhat a talapzaton
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.