Az EU-bizottság tilalmat fog javasolni a vadon élő madarak behozatalára
Ezt Markosz Kiprianu, a testület egészségügyi kérdésekért felelős biztosa jelentette be hétfőn Luxemburgban, ahol részt vett a mezőgazdasági miniszterek tanácskozásán.
A Brüsszelben is nyilvánosságra hozott közlemények szerint a tilalom teljes körű lenne, azaz a világ összes országára vonatkozna, s nemcsak azokra, ahol már pusztít a madárinfluenza. A lépést London kezdeményezte, miután a brit hatóságok felfedezték, hogy egy Suriname-ból érkezett és a múlt héten karanténban kimúlt papagáj madárinfluenzában pusztult el.
A tilalomra vonatkozó kezdeményezését az EU-bizottság a tagállamok állategészségügyi szakértőinek keddi értekezlete elé terjeszti. A tagállamok mezőgazdasági miniszterei e kérdésben nem dönthettek, de a kiszivárgott hírek szerint közülük a hétfői tanácskozáson senki sem ellenezte a lépést, sőt: a britek mellett a németek is egyértelműen mellette álltak ki.
Az EU-bizottság korábban úgy vélte, hogy egy ilyen, általános embargó a kívánt céllal ellentétes hatást érne el, mert a hivatalos kereskedelem betiltása a feketepiac és a csempészet fellendülését okozná, márpedig az illegális csatornákon behozott madaraknál nincs semmiféle állatorvosi vizsgálat, szemben a törvényesen behozott egyedekkel, ahol karantén és vérvizsgálat is kötelező.
A bizottsági lépés csak a kereskedelmi forgalomba kerülő, azaz eladásra szánt, elfogott madarakra vonatkozik, azokra nem, amelyeket gazdáik saját maguk hoznak be az EU területére. Ugyanakkor az EU-bizottság ezekben az esetekben is javasolni fogja az ellenőrzések szigorítását - közölte Kiprianu.
(MTI)