Határközelben a madárinfluenza
Madárinfluenzával fertőzött madártetemeket találtak a hétvégén Horvátországban a Dráva menti területeken, a magyar határ közelében, a nasicai halastavaknál, a Barcstól 15 kilométerre lévő Verőcén, és a Beremend melletti kopácsi réten. A fertőzésgyanús helyeken megkezdődött a szárnyasok elpusztítása.
A vám- és pénzügyőrség országos szóvivője tudósítónknak elmondta: a szakhatósággal egyeztetve - a román és ukrán határszakasznál alkalmazottal megegyező - fokozott ellenőrzést rendeltek el. Ennek értelmében madarakat és szárnyasokból készült élelmiszereket nem engednek Magyarországra a közúti és hajóforgalomban. A további intézkedéseket a hétfőre tervezett egyeztetésen véglegesítik majd. Némedi Varga Éva, a Vám- és Pénzügyőrség Dél-alföldi Parancsnokságának szóvivője azt közölte: a tompai, valamint a röszkei szerb-magyar határállomáson is kiemelten ellenőrzik a Horvátországból indult utasokat és szállítmányokat.
Információink szerint Baranyában a hétvégén megkezdődött a szak- és háziorvosok felkészítése. Ennek értelmében az orvosok javasolni fogják a szárnyas állatokkal kapcsolatban lévőknek, hogy oltassák be magukat influenza ellen.
Az MTI jelentése szerint várhatóan hétfőtől tilos lesz Horvátországból baromfit importálni az Európai Unió területére. Zágráb biztosítékot adott arra, hogy sem élő szárnyasokat, sem baromfiból készült termékeket nem szállít az unióba - közölte az Európai Bizottság. Brüsszel legkésőbb ked-den arról is dönt, betiltsa-e élő vadmadarak behozatalát az EU területére.
A svéd országos állatorvosi intézet szombati közlése szerint a madárinfluenza H5 jelű válfaja felütötte a fejét Svédországban is. Az elhullott kacsát pénteken Eskilstuna mellett, Stockholmtól száz kilométernyire nyugatra találták meg, és már szombaton kiderül róla, hogy madárinfluenzától fertőzött. Az állatorvos szerint a vízimadár vélhetően valamely más betegségtől hullott el, és nincs ok az aggodalomra.
Szintén hétvégi hír, hogy nem egymást fertőzte meg madárinfluenzával egy thaiföldi apa és fia, vagyis nem emberről emberre terjedt át a kór, amelyet mindketten megkaptak. Apa és fia azt követően betegedtek meg, hogy beteg csirkéket kopasztottak, és vágtak le. A tájékoztatás szerint mindketten közvetlenül az állatoktól kapták a fertőzést.