Felavatták a második világháborús Turul-emlékművet Budapesten
Mitnyan György, a kerület polgármestereelmondta, hogy az emlékművet a második világháború katonai és polgáriáldozatai emlékére állították. A 4,4 méter széles, körülbelül hat métermagas talapzatra emelt, csőrében kardot tartó turulmadár az Istenhegyiút és a Böszörményi út sarkán, az egykori háborús cselekményekhelyszínén áll. A polgármester az MTI-nek a helyszínen elmondta: nincstudomása arról, hogy a Fővárosi Közigazgatási Hivatal jogellenesneknyilvánította a turul-szobor felállítását.
"A mai emlékhely-avatás az emlékezésről szólhat csak, az elmúlt hetekméltatlan támadásairól nem helyes szót ejteni itt, most" - hangsúlyoztaa polgármester. Mint elmondta, a kerület képviselő-testülete a túlélőkcsaládtagjainak többszöri kérésére tavaly júniusban döntött úgy, hogyfelállítja az emlékművet, Szmrecsányi Boldizsár szobrászművészalkotását.
Apolgármester szólt arról, hogy a különösen erdélyben gyakoriturul-szobor, vagyis a kerecsensólyom a nemzet létét jelképezi, azerdetmondák legfőbb alakja, amely honfoglaló ősienk hitvilágábanjelenik meg először és végig kíséri a magyar történelmet. Hozzátette: aSzent István kardját tartó jelkép ma is használatos, megtalálhatópéldául a honvédség címerében. Ezenkívül Budapesten Nagytétényben és aXV. kerületben is van ilyen emlékmű.
A polgármester szerint mais aktuális a 1992-ben Tatabányán, a Turul-emlékmű avatásán mondottköztársasági elnöki beszéd: "Jó, hogy az új évezred küszöbén is itt vanvelünk ez a turulmadár, ha jelképesen is, de azt hirdeti, hogy amagyarság megőrizte hazáját, magyarságát(...)" - idézte.
A 4,4méter széles, körülbelül hatméter magas talapzatra emelt, csőrébenkardot tartó turulmadár az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán, azegykori háborús cselekmények helyszínén áll.
"Európában nemismerek olyan országot, amelyben a hazaszeretet megvallása, atörténelmi tudat megnyilvánulása olyan dühödt átoközönt váltana ki mintnálunk tapasztalható" - mondta a megemlékezésen Regéczy-Nagy László, aTörténelmi Igazságtétel elnöke, akinek beszédét többször tapsviharszakította félbe. Illyés Gyulát idézve azt mondta: "Mi csak aztszeretnénk elérni, hogy akiben nincs meg a nemzet szeretete, az nebeszélhessen a nemzet nevében".
A több ezres tömegben többen Árpád-sávos zászlót lengettek.
Az ünnepség végén a résztvevők a megemlékezés koszorúit helyeztek el az emlékműnél.
Apolgármester az MTI-nek a helyszínen elmondta: nincs tudomása arról,hogy a Fővárosi Közigazgatási Hivatal jogellenesnek nyilvánította aturul-szobor felállítását. A hivatal pénteken közölte az MTI-vel, hogyjogsértő volt a Turul-szobor felállítása, mivel a kerület nem kapta megaz építési engedélyt. A szoboravatás előtti hetekben több MSZP-s ésSZDSZ-es politikus elfogadhatatlannak tartotta, hogy Turul-szoboremlékeztessen a második világháború áldozataira.
(MTI)