A Mazsihisz ellenzi a zsidóság kisebbséggé nyilvánítását
"A kezdeményezést alapjaiban elhibázottnak tartom, az nem tükrözi a magyarországi zsidóság többségének véleményét" - mondta Feldmájer Péter. A Mazsihisz elnökét annak kapcsán kereste meg az MTI, hogy az Országos Választási Bizottság előző nap hitelesítette azt az aláírásgyűjtő ívet, amelyen magánszemélyek gyűjtenének aláírásokat azért: az eddig bejegyzett nemzeti kisebbségek sorába a hazai zsidóságot is felvegyék.
Feldmájer Péter az MTI-nek pénteken azt mondta: a Mazsihisz 1992-ben a parlament akkori elnökének, Szabad Györgynek küldött levelében kifejtette álláspontját, amely azóta sem változott; nem kíván a közjogi helyzeten változtatni. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kezdeményezéshez mindenkinek joga van; a döntést az Országgyűlés hozza majd meg.
Az OVB határozata ellen 15 napon belül lehet kifogást benyújtani a bizottsághoz, az Alkotmánybíróságnak címezve. A Mazsihisz elnöke közölte: szervezetük még nem döntött arról, hogy benyújt-e kifogást.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke 1992-ben is Feldmájer Péter, ügyvezető igazgatója pedig Zoltai Gusztáv volt. Közösen jegyzik az említett levelet, amelyben azt írták: "a zsidóság olyan nép, olyan népcsoport, amelyet vallása határoz meg, vallása folytán különböztethető meg egy adott terület lakosságának egyéb csoportjaitól".
"Nem választható külön a zsidóság népisége vallásától, ezért a Magyarországon élő zsidók többségére sem az etnikai csoport, sem a nemzetiségi meghatározás nem alkalmazható, azt olyan népcsoportnak kell tekinteni, amelyet vallása határoz meg, így tagjai egyrészről a zsidó néphez tartozóknak, másrészről a magyar nemzethez tartozóknak tekintendők" - fogalmaztak.
Az aláírásgyűjtők ugyanakkor kezdeményezésüket azzal indokolták, hogy véleményük szerint "a hazai zsidóságot a közvélemény egészen a XIX. század közepéig nemzetiségként tartotta számon". Mint írják, "ez akkor változott meg, amikor Magyarországnak szüksége volt arra, hogy a területén élő nemzetiségek relatív túlsúlyát csökkentse, s ezt jól szolgálta a zsidóság vallásként történő regisztrálása, miközben nemzetiségként magyarnak számolták őket".
A kezdeményezők szerint "jelenleg Magyarországon mértékadó szociológiai felmérések szerint 100.000 körüli számban élnek zsidók, vagy zsidó származású személyek". A nemzeti kisebbségek sorába való felvételtől - és azt követően a nemzetiségi alapon működő szervezetek kiépítésétől - azt remélik, megelőzhető a zsidóság hagyományának, kultúrájának, nyelvének elvesztése.
(MTI)