Magyar modelleket fontolgat a Morgan Stanley
Ennek egyik lehetséges helyszíne Budapest. Győri Ervin, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatóhelyettese - a NAPI Gazdaság információját megerősítve - lapunknak elmondta, a társaság legkésőbb az idén novemberben határoz a végleges helyszínről.
A döntésnél alapvető fontosságú, hogy a befogadó város, illetve az adott ország kormánya milyen kedvezményekkel segíti a központ megtelepedését. Ebben a kérdésben egyeztetés folyik a társaság vezetői és a magyar kormány képviselői között. A kedvezmény fontos, azonban a legfőbb szempont nem ez, hanem az, hogy milyen kvalitású szakembercsoportot tudnak összehozni a majdani intézetben. Budapest esélyét növeli a magyar matematikusképzés nemzetközileg elismert színvonala, illetve az ebben a tudományágban elért korábbi és jelenlegi eredmények.
A majdani kutatóintézetben húszan-huszonöten dolgoznának az elképzelések szerint. A kutatók legfontosabb feladata a pénzügyi matematika terén a cég számára hasznosítható eljárások kidolgozása. Különböző matematikai modelleket várnak el tőlük, amelyek segítségével komoly pénzügyi döntéseket lehet hozni.
Általában a matematikában jók vagyunk, azt azonban Győri Ervin sem állítja, hogy ezen a speciális területen is nagyon jók lennénk. Amíg nem volt az országban többszintű bankrendszer, erre a speciális szaktudásra nem is volt igény. Most már van, aminek az egyetemekről a közelmúltban kikerült matematikusok egyre inkább megfelelnek. A Morgan Stanley elsősorban fiatal kutatókra, döntően PhD-hallgatókra számít.
Az intézet legkorábban jövő márciusban kezdi el működését. Az itt dolgozók jóval többet kereshetnek, mint más hazai kutatóintézetek munkatársai. A NAPI Gazdaság információi szerint akadémiai intézetben ma egy nagydoktori címmel és tudományos beosztással rendelkező res havonta. Egy londoni elemző viszont tapasztalattól és életkortól függően akár 38 millió forintnak megfelelő összeget is kereshet egy év alatt - azaz, a hazai nagydoktori állás hét-nyolcszorosát.