Vádalkut kötöttek Szaddámmal?
Sokak számára elégtételt jelenthetett, hogy egykori elnyomójuk bíróság elé került és várhatóan elnyeri méltó büntetését. A bagdadi kormányhoz hű média és az amerikai hírközlés azt hangoztatja, hogy az egykori diktátor elítélésével lezárul egy fejezet Irak történetében és elkezdődhet az új, a Közel-Kelet többi országa számára is mintát adó demokrácia építése.
Innen, a szomszédos Szíriából nézve ez a kérdés korántsem tűnik ilyen egyszerűnek. Lehetséges, hogy az ítélethozatal után nem a washingtoni héják által megálmodott arab demokrácia, hanem a reménytelen felekezeti és etnikai szétszabdaltság korszaka nyílik meg a Tigris és az Eufrátesz völgyében. A nyugati média sokszor egyoldalú közléseivel ellentétben Szaddám nem jelentette mindenki számára sem országában, sem a szomszédos régiókban a véreskezű zsarnokot. Az iraki szunniták többsége ajnározta elnökét, hiszen annak kormányzása kiemelt státust biztosított számukra mind politikai, mind gazdasági téren. Tikritben gyakran lehet "Szaddám veled vagyunk" vagy "Szaddám, te vagy az elnökünk" feliratokat látni. Ha a volt államfő bírósági tárgyalása során súlyos, netán halálos ítélet születne, az könynyen mártírt csinálhatna Szaddámból, aki már így is a szunnita ellenállás jelképévé vált.
Sok arab országban, illetve az iszlám világ más részein a volt iraki diktátort hősként tisztelik, aki az Iránnal vívott háború során megvédte a Perzsa-öböl országait a síita veszélytől, s megakadályozta Khomeini iszlám forradalmának terjedését. Az 1991-es Sivatagi Vihart és az ENSZ-embargót követően pedig Szaddám sokak szemében az arab ellenállás szimbólumává vált, aki dacolni mert a fél világgal. Nem kizárt tehát, hogy az Egyesült Államok, amely görcsösen próbál hasznot húzni a perből, inkább veszíteni fog az egészen. A Bush-kormányzat - mivel tömegpusztító fegyvereket nem találtak a háború után - a volt iraki államfő bűneinek felfedésével próbálja igazolni az inváziót. De ezzel inkább csak gerjeszteni fogja az Amerika-ellenességet a régióban.
A másik oldalról viszont a síiták és a kurdok éppen hogy a legsúlyosabb büntetés kiszabását követelik Szaddám fejére. Sürgetik, hogy a perben ne csak a Dadzsil faluban történt mészárlást kérjék számon a volt diktátoron, hanem a kurd parasztok harci gázzal való leölését is. Muktada asz-Szadr, az Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsa síita szervezet vezetője Szaddám kivégzésére szólított fel, s követeli azok "kigyomlálását a társadalomból", akik a Baath párthoz tartoztak. Meglehet tehát, ha a volt diktátort nem végzik ki, azt a radikális síiták ügyük, igazságuk ismételt cserbenhagyásaként fogják értékelni.
Az is kérdés, hogy a bíróság mennyiben tekinthető hitelesnek és nemzetközileg elfogadottnak. Egy neves szíriai nemzetközi jogász szerint a perben politikai és nem valós bizonyítékokon alapuló ítélet várható, mivel mind az USA, mind a jelenlegi bagdadi kormányzat érdekei ezt kívánják. Az amerikaiak ugyanis nem szívesen rombolnák le a Szaddámról kialakított eddigi képet, azt, hogy a volt diktátor az, akit a múlt rendszer bűneiért egyedül és teljes mértékben felelősség terhel.
Az említett szíriai jogász szerint a vizsgálat menete távolról sem nevezhető elfogulatlannak. A bírósági tárgyalás és a majdan megszületendő ítélet nem tekinthető legitimnek, mivel azt az amerikai megszállók által kreált, az arab világ széles közvéleménye által nem elfogadott új iraki rendszer égisze alatt hozták létre. Sokan úgy tekintenek a Szaddám-perre, mintha a volt diktátor felett Washingtonban ítélkeznének. Forrásunk szerint mindazonáltal nem várható Szaddám kivégzése. Egyrészt mert Talabáni elnök a halálos ítéletet nem írná alá, másrészt a volt diktátorral alighanem vádalkut kötöttek, hogy ne szolgáltasson ki az USA-t és egyes kurd vezetőket terhelő információkat. Például annak kapcsán, hogy Washington milyen technikai támogatást nyújtott Bagdadnak az iraki-iráni háború idején. Vagy hogy Talabáni frakciója milyen szerepet játszott honfitársai lemészárlásában a kurd belháborúk idején.
Bármi is legyen Szaddám perének a kimenetele, az csak a vallási és etnikai szétszabdaltságot fogja növelni Irakban - állítják térségbeli megfigyelők.
Damaszkusz, 2005. október
- Az iraki rendőrség szerdán Bagdadban elfogta Szaddám Huszein megbuktatott diktátor egyik unokaöccsét, miután Szíria visszatoloncolta őt Irakba. A férfit a lázadás pénzelésével gyanúsítják, s Szaddám egyik féltestvérének bagdadi lakásán vették őrizetbe. (MTI)