A Fidesz elutasítja a Schöpf-Merei kórház privatizációját

A fővárosi Fidesz-MKDSZ frakció elutasítja a Schöpf-Merei kórház részleges privatizációját, és arra hívja fel a figyelmet, nincs garancia arra, hogy az intézmény a jövőben többségi fővárosi tulajdonban marad - közölte Kupper András frakcióvezető csütörtökön sajtótájékoztatón. Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes szerint a nyertes pályázó csak üzemeltetési jogokat szerez, ami a szerződés lejártakor visszaszáll a Fővárosi Önkormányzatra.

Kupper András elmondta:"ez a 49 százalék ma még ugyan kisebbséget jelent, de egyetlen egy olyan döntése (...) nincsen sem a Fővárosi Közgyűlésnek, sem a pályázati kiírásnak, hogy akár holnap ne lehetne belőle többségi tulajdonrész".

Közölte, december 5-én a fővárosiak a kórházprivatizációról szóló népszavazáson egyértelműen foglaltak állást. "A fővárosiak érvényesen szavaztak a kórházprivatizáció ellenében" - mondta.

Kupper András szerint az, hogy a befektető a jövőben "menedzsment-díj formájában" profitot vehet ki a közpénzből gazdálkodó intézményből, a közbeszerezési törvénybe ütközik.

Álláspontja szerint a főváros saját rendeleteibe ütközik, hogy a kiíró módosította a pályázati feltételeket, és az egyetlen ajánlattevő a beadási határidő után alapvetően módosította ajánlatát. A frakció a közbeszerzési döntőbizottsághoz, valamint az Állami Számvevőszékhez fordul a szerződéskötést követően - tette hozzá.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai zárt ülésén hozott döntése értelmében egy osztrák befektető részt vehet a Schöpf-Merei kórház működtetésében úgy, hogy tőkeemeléssel 49 százalékos részesedést szerez a Kht.-ban.

Szolnoki Andrea az elhangzottakra reagálva közölte: a Schöpf-Merei Ágost Kórház fejlesztésére kiírt pályázat esetében nem beszélhetünk privatizációról, mivel az ingatlan továbbra is a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában marad, a nyertes pályázó gyakorlatilag üzemeltetési jogokat szerez.

A főpolgármester-helyettes szerint a befektető által tőkeemeléssel megszerzett 49 százalékos üzletrész a szerződés lejártakor, 15 év múlva, térítésmentesen visszaszáll a Fővárosi Önkormányzatra. 

Hozzátette: a kórház beszerzései valóban a közbeszerzési törvény hatálya alá tartoznak, a befektető is és a kht is ezen szabályok tiszteletben tartásával kívánja a kórház üzemeltetését ellátni.

A menedzsment jog megszerzése nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá, épp ezért nem kell közbeszereztetni, így ezen kérdésben a döntőbizottság állásfoglalása sem releváns - szögezi le.Mint írta, az üzemvezetési költségek közé tartozik a menedzsment díjazása is.

Közleménye szerint a pályázat eredményességéről való döntés előtt a kórház felügyelő bizottságát összehívták, a teljes dokumentációt valamennyi tag megkapta és a felügyelő Bizottság ülése az ellenzéki képviselők távolmaradása miatt volt határozatképtelen.

Szolnoki Andrea kiemelte: ezen döntés nem érdemi, pusztán közbenső, előkészítő jellegűnek minősíthető, mivel csak arra ad felhatalmazást, hogy a Főpolgármester az esetlegesen megkötendő szerződést előkészítse. Ezen felhatalmazás alapján előkészített szerződésről a Felügyelő Bizottság véleményének figyelembe vételével a Fővárosi Közgyűlés jogosult dönteni.

Szolnoki Andrea szerint Kupper Andrásnak a pályázati feltételek módosításával kapcsolatos állásfoglalása sem helytálló, mivel a módosításra a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott pályázati kiírás lehetőséget adott.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.