Zengő: A kormány keresi az alternatív megoldást

A kormány keresi az alternatív megoldást az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-radar kapcsán - jelentette ki Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának szerdai ülésén.

A testület a légvédelem rádiólokációs felderítő, információs és vezetési rendszerének fejlesztéséről szóló országgyűlési határozat végrehajtásáról tájékozódott, amelynek kapcsán a NATO-radar régóta húzódó ügye is felmerült.

Nyitray András, a testület fideszes tagja világos választ kért az államtitkártól azzal kapcsolatban, hogy a kormány végleg letett-e a zengői helyszínről, vagy sem. Felhívta a figyelmet: a szóban forgó minisztériumi előterjesztésben az is szerepel, hogy hogyan lehetne egy új koncepció szerint megépíteni a Zengőn a radarállomást.

A honvédelmi miniszter által október 3-án aláírt dokumentum azt is tartalmazza, hogy "a miniszterelnök bejelentésének megfelelően, a korábbi tervek és elgondolások alapján nem épülhet radarobjektum Zengőn. Szükséges az objektum, illetve az építési beruházás környezetvédelmi szempontból történő újragondolása". Nyitray András emlékeztetett arra, hogy az államtitkár az elmúlt héten azt nyilatkozta, hogy nem kívánnak a Zengőn lokátort építeni.

Iváncsik Imre mindössze annyit válaszolt: "A kormánynak van bátorsága hozzá, hogy döntsön és türelme is, hogy alaposan körüljárjuk ezt a témát, mint ahogy mindig is beszéltünk róla, keressük az alternatív megoldást, és bízunk benne, hogy rövid időn belül meg is fogjuk találni".

A képviselő ezután újra feltette a kérdést: "Melyik az igaz? Zengő el van vetve, más megoldást keresnek, vagy a Zengő nincs elvetve, az is még benne van a pakliban. Erre kértem választ". Az államtitkár közölte, hogy a múlt heti bizottsági ülés után már nyilatkozott erről a kérdésről, és hozzátette: "nekem nincs több mondanivalóm erről a dologról".

A testület szocialista elnöke figyelmeztette Nyitray Andrást, hogy a szóban forgó határozat nem helyszínekről szól, és nem örülne annak, ha ez a bizottsági ülés egy Zengő-vitává fajulna. Ennek a napirendi pontnak a végén mindössze három kormánypárti és két ellenzéki képviselő tartózkodott a teremben a 21 tagú bizottságból, a témában senki más nem szólalt fel.

Az ügy előzménye, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök július elején azt mondta: nincs olyan kormányzati szándék, hogy a Zengőn kellene radarállomást építeni, de újra tárgyalást kell kezdeni egy radarállomás létesítéséről.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.