Közös kormányhátszél a romániai befektetéseknek

A Romániában befektető országok rangsorában Magyarország egyelőre a tizenegyedik helyen áll, de ha az ott alakult vegyes vállalatok számát tekintjük, a magyar tőkével létrehozott 5300 cég az ötödik helyre sorol minket.

A két ország közötti kereskedelmi forgalom már háromszorosa az 1999. évinek. Az árucsere értéke a 2003-as 1,5 milliárd euróról 2004 végére több mint 40 százalékkal nőtt, s meghaladta a 2,1 milliárd eurót. A magyar export értéke tavaly 1,4 milliárd euró volt, ez 49 százalékos növekedésnek felelt meg 2003-hoz képest, miközben a román kivitel Magyarországra 30 százalékkal, 750 millió euróra gyarapodott.

Amagyar tőkebefektetések is látványosan növekedtek. Napjainkban márnemcsak a kis- és középvállalkozók hajlandók vegyes vállalatokatlétesíteni Romániában, hanem a nagyobb cégek is sorra megvetették alábukat - elég megemlíteni az OTP Bankot, a Molt vagy a TriGránit 800millió euróra tervezett befektetését.

Magyarországicégek az idei első félévben 450 millió dollár tőkét fektettek beRomániában, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva 40százalékos növekedést jelent. A becslések szerint az érték az év végéigmeghaladja a kétmilliárd dollárt - ami csupán a közvetlen módonbefektetett tőkére vonatkozik. Halász János, Magyarországbukaresti nagykövetségének gazdasági attaséja úgy véli, ha figyelembevesszük a cégtőke többi elemét is - a hiteleket, az aktívumokat, azértékpapírokat vagy a tőkepiaci műveleteket - az év első felébenRomániában befektetett magyarországi tőke reális értéke 900 milliódollárt tesz ki.

Az ipari ágazat egyre vonzóbba magyarországi befektetők számára, de a bankágazat legalább olyanfontos terep, hiszen az OTP, amely a RoBank tavalyi átvétele utánjelenleg a Letéti- és Takarékpénztár (CEC) megvásárlása iránt mutatérdeklődést. Magyar vállalatok egyelőre nem szálltak be a romániaienergetikába, pedig az áram- és a gázszolgáltatók privatizációja éppenezekben a hónapokban zajlik. A magyar társaságok 30 százalékaRomániában a nagy-, 16 százaléka a kiskereskedelemben, 24 százaléka aziparban, 14 százaléka pedig a szolgáltatásban tevékenykedik. A jóüzlethez hozzájárulhat az idén bevezetett egykulcsos, 16 százalékosadó, és a tavalyi mintegy 8 százalékos, illetve az idénre várt 5százalék körüli gazdasági növekedés.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.