Nehéz lesz bizonyítani a népirtást a Huszein-perben
A Királyi Külügyi Intézet (RIIA), az egyik legpatinásabb londoni külpolitikai és stratégiai elemző műhely kedden kiadott terjedelmes tanulmánya szerint a népirtás büntethetősége hírhedten nehéz igazságszolgáltatási feladat, mert az üldözött népcsoport teljes vagy részleges elpusztítására irányuló kifejezett szándékot kell bizonyítani.
A RIIA tanulmánya szerint például a jugoszláviai háborús bűnök kivizsgálására alakult törvényszéknek hét évébe telt az első és mindmáig egyetlen olyan ítélet meghozatala, amelynek alapja népirtás vádja volt, és fellebbezés után még ezt az ítéletet is enyhítették.
Az egykori szerb vezető, Slobodan Milosevic bűnösségének bizonyítására tett erőfeszítések is azért látszanak megfenekleni, mert nincs erőteljes bizonyíték arra, hogy Milosevic közvetlen részese volt népirtás elrendelésének, áll a Huszein-per előestéjén kiadott londoni tanulmányban.
A Királyi Külügyi Intézet szerint komoly probléma és feszültség forrása a halálbüntetés kérdése is. A RIIA elemzői úgy tudják: európai szakértők megtagadták a közreműködést iraki tömegsírok feltárásában, kifejezetten azért, mert az átmeneti iraki kormány a koalíciós hatóság felfüggesztő rendelete ellenére bizonyos bűncselekményfajtákra visszaállította a halálbüntetést, és ugyanezért több állam nem hajlandó hozzájárulni az iraki törvényszék munkájának finanszírozásához.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Dzsalal Talabani iraki államfő ellenzi a halálbüntetést. Talabani állítólag helyettesére delegálja az ellenjegyzés jogát, ha a bíróság halálbüntetést mond ki, áll a londoni elemzésben. A RIIA szerint aggályos jelek mutatkoznak a bagdadi per méltányosságával kapcsolatban is, és többen attól tartanak, hogy az iraki törvényszék a gyors ítélethozatalt a megfelelő eljárás követelménye elé helyezi.
A tanulmány szerint például Huszein iraki védője kifogásolja, hogy nem kapta meg a szabályok által előírt módon 45 nappal a per előtt a vád által beterjesztett bizonyítási dossziét és a vád tanúinak névsorát.
Az Amnesty International, a világ legnagyobb emberi jogi szervezete kedden Londonban bejelentette, hogy háromfős megfigyelői küldöttséggel képviselteti magát Szaddám Huszein és hét vádlott-társa szerdán kezdődő bagdadi perén. Az AI szerint azért is fontos, hogy a Huszein-per megfeleljen a nemzetközi jogi normáknak, mert ez a bírósági eljárás válhat a súlyos iraki emberi jogsértések ügyében várható jövőbeni perek mintájává.
A szervezet a keddi londoni közleményben kifejezte azt a véleményét is, hogy Huszeint és vádlott-tárasait nem lenne szabad halálra ítélni és kivégezni.
Az Amnesty International mindig, minden körülmények között ellenzi a halálbüntetést, és globális kampányt folytat annak eltörléséért.
(MTI)