Újra fellángoltak a harcok a nyugat-szudáni Darfurban

Az elmúlt öt hétben újra fellángoltak a harcok a nyugat-szudáni Darfur tartományban, s amint arra a The Economist figyelmeztetett, az erőszak elől e vidékről elmenekült közel kétmillió ember helyzete gyorsan romlásnak indulhat, ha az Afrikai Unió (AU) katonái vagy más fegyveres erők nem nyújtanak számukra az eddigieknél hatékonyabb védelmet.

A nagyobb városok képét a települések köré kiépült menekülttáborok csúfítják el szerte Darfurban, a 2003-ban a tartományban kirobbant fegyveres összeütközés mementójaként - írja helyszíni jelentésében a vezető brit gazdasági-politikai hetilap.

A nyugat-szudáni tartományban megközelítőleg 1,8 millió, a határ túloldalán, a szomszédos Csádban pedig 200 ezer embert tartanak számon menekültként. A táborokat azért hozták létre, hogy menedéket nyújtsanak azoknak, akiket megtámadtak, és elűztek lakóhelyükről, ám mára már többségük ott is félelemben él.

Jelenleg gyakorlatilag nincs, ami megállítaná azokat, akik erőszakoskodni, rabolni, ölni akarnak

Új elem, hogy a Darfurban tomboló erőszak újabb hulláma az állandó célpontot jelentő menekülteken kívül a segélymunkásokat is sújtja. Szeptember elején Nyugat-Darfurban fegyveresek lesből rajtaütöttek egy segélyt szállító gépkocsioszlopon, 23 segélymunkást megvertek, a nőket megerőszakolták. Ez az eset az erőszak új szintjét jelezte előre: azóta segélyszervezetek sok más alkalmazottját verték össze, sőt voltak, akiket elhurcoltak. Az erőszakos cselekmények nagy része puszta banditizmus, mert ahogy azt egy nyugat-darfuri törzsi elöljáró megfogalmazta, "a segélyszervezetek konvojainak szállítmányain kívül nem maradt már mit rabolni". Aggasztóbb azonban, hogy az erőszakoskodásból a már jól ismert régi szereplők is kiveszik a részüket. Ismét támadásokat követnek el a kormányerők ellen a Szudáni Felszabadítási Hadsereg (SLA) egységei, s újra garázdálkodnak a darfuri arab félkatonai egységek, arabul a dzsandzsavíd, vagyis a "lovas ördögök", akiket a kartumi kormány fegyverzett föl a konfliktus két évvel ezelőtti kitörésekor.

Amint arra az Afrikai Unió (AU) rámutatott, a szudáni hadsereg és a dzsandzsavid összjátékának ékes bizonyítékául szolgál, hogy a kartumi kormány orosz tervezésű katonai helikopterei a dzsandszavid támadásával egyidejűleg pásztázzák a falvakat. Szudáni állami tisztviselők Nyugat-Darfurban visszautasítják az együttműködésről szóló vádakat.

Jelenleg gyakorlatilag nincs, ami megállítaná azokat, akik erőszakoskodni, rabolni, ölni akarnak Darfurban. Az AU katonái, akiket a darfuri lázadók és Kartum között létrejött tűzszünet betartásának ellenőrzésére érkeztek Szudánba, a kartumi vezetés tevékeny segítsége nélkül nem sokat tehet - e segítség pedig ritkán érkezik meg. A szudániak például egyenesen akadályozzák a Kanada által adományozott 105 páncélozott személyszállító harcjármű eljutását az AU szánalomra méltóan gyenge csapataihoz, amelyek híján vannak az elképzelhető összes felszerelésnek; nincs elegendő számítógépük, helikopterük, üzemanyaguk, de még a zsold folyósításához szükséges készpénzük sem. A javarészt nyugati adományozók lassúak, az AU-kontingens 7 ezer fősre növelésére nyitva álló határidő jó néhány hónapja lejárt. A Franciaország-méretű nyugat-szudáni tartományban továbbra is mindössze 800 rendőr állomásozik.

A térségbeli bizonytalanság nyomán nem egy menekülttábor lakói hosszú távra rendezkedtek be: a táborokban iskolák, orvosi rendelők létesültek, a családok elkerítettek maguknak egy-egy darab földet, hogy azt műveljék. Noha ENSZ-illetékesek hivatalosan továbbra is a menekültek hazatéréséhez kérnek anyagi eszközöket, a legtöbb segélymunkás elismeri, hogy a három legnépesebb darfuri város - el-Dzsenina, el-Fáser és Nijála - körül létesült hatalmas táborok lakói többé nem térnek haza. A hazatelepülés kérdése tavasszal, vetéskor dől el végérvényesen: aki vissza szeretne térni, az felkerekedik, s otthon veti el a magot, aki nem, az új lakhelyén. A The Economist ezzel összefüggésben rámutatott arra, hogy Darfurban voltaképpen egy erőszakos városiasítás ment végbe, az elmúlt két évben több millió pásztor élete örökre megváltozott. Az ő biztonságuk és megélhetésük most már mások jóindulatától függ.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.