Tizenegy feltételt szabott a szomszédjában építkezni készülő cégnek a Dohány utca 46. lakóközössége, mert - számos fővárosi példából okulva - attól tart, másképp nem fogják kárpótolni, ha a munkák miatt esetleg megsérül a háza.
Garancia foghíjbeépítésre
Jogos elvárás vagy elrugaszkodott követelés? Egy erzsébetvárosi társasház csak sokmilliós garancia fejében járulna hozzá, hogy mellette építkezzenek.
A közös képviselő szerint listájuk akár mintaként is szolgálhat, még akkor is, ha azt az építtető (nagyrészt) elutasítja.
A Dohány utca 46. köré hétemeletes, 129 lakásos társasházat építene egy cég háromszintes, 163 férőhelyes mélygarázszsal, érvényes építési engedélylyel a birtokában. A társasház lakóinak ezzel nem is volna bajuk, a telek tipikus pesti szemétdombbá vált, az új épület csak emelné a hely színvonalát. Úgy látják azonban: nagy kockázatot vállalnak azzal, ha szó nélkül hozzájárulnak az építkezéshez.
A rizikót kiküszöbölendő csokorba szedték elvárásaikat, amelyeket szerződésbe foglalnának. Egyebek mellett azt kérik, hogy a kft. kössön vagyon- és baleset-biztosítást a Dohány utca 46.-ra, a biztosítási összeg egyezzen meg az épület újravásárlási értékével plusz az ingóságokéval. Szeretnék, ha a beruházó az esetleges lakhatatlanná válás esetére 30 milliós, a károk folyamatos rendezésére 20 milliós pénzalapot képezne, és azt, hogy az építkezés idejére vegyen fel műszaki ellenőrt. Kikötnék, hogy a kft. a mélygarázs káros hatásainak megelőzésére vállalja az épület vízszintes és függőleges teherhordozóinak megerősítését, a pince és alapzat újraszigetelését, valamint a külső-belső homlokzatok felújítását a beruházás végén. Feltételül szabnák továbbá, hogy a cég a munka befejezése után tíz évre vállaljon garanciát az építkezésre visszavezethető, utóbb jelentkező károk rendezésére - tudatta a közös képviselő, Ignéczi Mária. Elmondta: a cég képviselői elzárkóztak kéréseiktől, ezért a Kulturális Örökség Minisztériumánál megfellebbezték az építési engedélyt.
Az építtető Beverly Hills Kft. képviselője érdeklődésünkre elmondta: megkötötték a foghíjbeépítéseknél obligát felelősségbiztosítást, vállalták, hogy rendbe teszik a Dohány utca 46. külső homlokzatát, és azt is, hogy az esetleges károk rendezésére letétbe helyeznek egy összeget. A lakók többi kérése azonban elfogadhatatlan, ha összeadjuk, mi minden szerepel a listán, némi túlzással akár egy új házat is építhetnénk a 46. helyén - mondta. Megjegyezte: a három másik érintett épület - a Klauzál utca 8., valamint a Nyár utca 5. és 7. lakóközösségével minden gond nélkül megegyeztek.
A Lakásbérlők és Lakók Egyesületének (LABE) elnöke szerint a Dohány utcaiak listája egyáltalán nem irreális. Battha Pál közölte lapunkkal: bár megvannak a megfelelő jogi előírások, amelyek a kárrendezést szavatolják, de aki ma Budapesten a jog útján akar érvényt szerezni követeléseinek, igen hosszú ideig kell várnia, amíg ez sikerül neki. Ráadásul a kárt okozó cégeken sok esetben akkor sem lehet bevasalni a pénzt, ha szem előtt vannak: nincs végrehajtható vagyonuk. A garancia tehát jogos elvárás. Az igazi megoldás azonban az volna, ha az önkormányzatok kormánysegítséggel létrehoznának egy-egy kerületi garanciaalapot; a házak tulajdonosait ebből gyorsan kifizethetnék, aztán a pénzt utóbb megpróbálnák behajtani a vétkes cégeken - mondta Battha Pál.
A kívánságlistát túlzónak találja viszont Mehrli Péter építési igazságügyi és ingatlanszakértő, bár leszögezte: mivel a Dohány utcai ügyet csak annyira ismeri, amennyire lapunk ismertette vele, mélyreható szakmai állásfoglalásra nem vállalkozik. Egy azonban biztos - jegyezte meg -, a társasház által megfogalmazott pontok olyan előzetes vélelmek, amelyekre nem lehet alapozni, és amelyek alapján nem lehet követelményeket támasztani - nem hiszi, hogy bármely hatóság visszavonná az építési engedélyt arra az érvre, hogy a beruházó nem fogadta el kéréseiket. Azt, hogy egy ház mennyire sérülékeny, mekkora az esélye annak, hogy kár esik benne, a műszaki vizsgálatok pontosan jelzik, és ezeket a vizsgálatokat az építtető nyilván elvégeztette, már csak a saját érdekében is. És arról sem szabad megfeledkezni, hogy az építési engedélyt sem "csak úgy adják" - tudatta a szakértő.
150 ezer forint - a kamatokkal együtt inkább 200 ezer - illeti meg azokat az Örs vezér téri lakókat, akik másodfokon is pert nyertek az IKEA ellen. Mint már hírül adtuk, a tér 28 lakója 2003-ban indított pert a multi ellen, mondván: a cég az Örs vezér téri építkezésével zavarja éjszakai nyugalmukat. A felperesek egy részének - nagyjából egyharmadának - 2004-ben első fokon már igazat adott a bíróság, a fővárosi ítélőtábla csütörtökön ezt a döntést erősítette meg. A lakók másik harmada egy nappal később - múlt pénteken - szintén győztesen jött ki a tárgyalóteremből, igaz, a határozat esetükben még nem jogerős. A hiányzó harmad első tárgyalása várhatóan decemberben lesz - tudatta lapunkkal a felperesek szószólója, Langer Iván.