Creativ Commons: nem a techno-anarchizmusra és a vak copyright-fundamentalizmusra

Egyaránt élesen bírálta a szerzői jogokat semmibe vevő, techno-anarchista hozzáállást és az internet és a digitális berendezések által nyújtott technológiai környezet mindennapi valóságára és lehetőségeire vak copyright-fundamentalizmust Lawrence Lessig a szabadabb szerzői jogokért Creativ Commons alapítója a mozgalom magyarországi elindítása alkalmából.

Október 14-én este a Creative Commons Magyarország hivatalos elindulásával zárult a Budapesti Műszaki Egyetem Média Oktató és Kutató Központja (MOKK), a Central European University (CEU), az Open Society Institute (OSI) és a philadelphiai Annenberg School for Communications által szervezett RE:Aktivizmus nemzetközi konferencia.

A záró-rendezvény helyszínéül szolgáló OSI aulájában alig fért el a több, mint százhetven fős - a szellemi tulajdonjogok jövőjének alakításában érdekelt, tudományos kutatókból, művészekből, jogkezelőkből, újságírókból, a szerzői jogi szabályozást alakító jogászokból és archivistákból álló - szakmai közönség. Lawrence Lessig, a Stanford Law School jogtudományi professzora, a szerzői jogok szabadabb kezeléséért küzdő Creative Commons (CC) mozgalom egyik alapítója ünnepi beszédében egyaránt élesen bírálta a szerzői jogokat semmibe vevő, techno-anarchista hozzáállást és az internet és a digitális berendezések által nyújtott technológiai környezet mindennapi valóságára és lehetőségeire vak copyright-fundamentalizmust.

Érzékletes példákkal illusztrálta a jelenlegi szerzői jogi rezsim tarthatatlanságát, miközben számos konkrét példát hozott arra is, hogy a szellemi termékeikhez fűződő jogok egy részéről önkéntesen lemondó alkotók anyagilag is jól jártak a művek szabadabb felhasználását lehetővé tevő CC licencek használatával. Az este meglepetése egy új, eddig még semmilyen fórumon nem említett, kifejezetten a művek üzleti célú hasznosítását egyszerűsítő CC licenc típus beharangozása volt.

Az esemény házigazdája, az OSI-t vezető Rév István mellett beszédet mondott a szerzői jog egyik legkiemelkedőbb hazai szakértőjének tartott Faludi Gábor, az Artisjus egyik vezető jogásza is. Bár beszéde főként a szerzői jog hagyományos, szabad felhasználást lehetővé tevő eszközeiről szólt, részvétele mindenképpen nyitottságról, párbeszédkészségről árulkodott.

A RE:Aktivizmus konferencia a záróeseményhez hasonlóan számos tudományos, művészeti, szabályozási, civil érdek-képviseleti - területről hozott össze több, mint háromszáz érdeklődőt, s az aktivizmus új média által megváltozott lehetőségeivel és formáival kapcsolatos elméleti értelmezések és konkrét esetek bemutatása mellett a diszciplínákon és gyakorlatokon átívelő tapasztalat- és eszmecsere izgalmas fórumává vált. A konferencia tapasztalataira és az ott kötött kapcsolatokra építve, a résztvevők megállapodtak egy a konferencia témájához kapcsolódó információcserét és
kutatási együttműködéseket és támogató nemzetközi kutatási hálózat felállításában. A konferencián tartott előadások előre leadott szövegei már elérhetők a konferencia honlapjáról. (Idekerül majd fel az előadásokról és panel vitákról készült videodokumentáció is a következő hetekben.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.