Elítélik Szerbiában a szabadkai magyar tüntetést

Szélsőséges magyarok tiltakozásának, új regionális válság nyitányánakés pánmagyar mozgalom színrelépésének minősítették elítélőnyilatkozataikban szerbiai pártvezetők és kisebbségügyi szakértők aSzabadkán a magyarellenes jogsértések ellen tartott szombatitiltakozást.

Oliver Dulic, a szerbia-montenegrói parlament integrációs bizottságának elnöke azt mondta a Beta hírügynökségnek, hogy a megmozdulás nem a vajdasági magyarok, hanem a szélsőségesek tiltakozása volt. - A szélsőségesség politikája nem vetette meg a lábát se Szabadkán, se a Vajdaságban. A legjobb bizonyítéka ennek, hogy kevesen vettek részt a tüntetésen - mondta Dulic, aki a Vajdasági Magyar Szövetséggel (VMSZ) partneri viszonyt ápoló Demokrata Párt szabadkai vezetője.

A VMSZ-szel ugyancsak szövetséges Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke, Nenad Canak szerint kétségtelen, hogy a hatóságok nem működnek hatékonyan. A politikus azonban azt firtatta, hogy vajon csak a magyarok jogai vannak veszélyben, s jó módja-e az ellenállásnak az egynemzetiségű tiltakozógyűlések megszervezése.
 
A Glas Javnosti belgrádi napilap megszólaltatta vasárnap Dusan Janjicot, az Etnikai Viszonyok Fóruma nevű belgrádi társadalomkutató intézet vezetőjét, aki a szombaton kezdődött tüntetéssorozatot és a magyarok helyzetének kivitelét az Európai Parlament elé új regionális válság nyitányának nevezi, amelyben a közép-európai pánmagyar mozgalom a pánalbán mozgalomhoz hasonló terveket szövöget.

- Ez a magyarokkal való összetűzések kezdetét jelenti, mert a dolog kezd kicsúszni az ellenőrzés alól. A vajdasági parlamentnek nincs semmilyen jogosítványa, a hivatalos Belgrád pedig ezzel nem is törődik. Mindez komoly feszültséghez és általános félelemhez vezet - állítja Janjic, aki szerint mindennek az lesz a vége, hogy több mint tízezer magyar költözik a határon túlra. Aggasztó a társadalomtudós szerint a magyar jobboldal állhatatossága, beavatkozása a vajdasági problémákba, ami komoly jelzés az EU-nak is, mivel egyik tagországa válik az újabb tűzfészek forrásává.

A lap megszólaltatja Rasim Ljajic szerbia-montenegrói emberi jogi és kisebbségügyi minisztert, aki a szabadkai tüntetést szervező Civil Mozgalom követelésére reagálva leszögezi, hogy szó sem lehet állandó megfigyelők kiküldéséről a Vajdaságba. Janjiccsal szemben úgy véli, hogy szélesebb regionális válság nem fenyeget a Vajdaságban, mert nyilvánvaló, hogy Budapestről fúj a szél, ahol választásokra készülnek.

A Betának nyilatkozva Ljajic ehhez még annyit fűzött hozzá, hogy az események fejlődése elsősorban a magyar nemzeti közösségnek árt. A miniszter igazolva látja feltevését, hogy a kisebb magyar pártok szavazatgyűjtési harcba indultak a legnagyobb párt, a VMSZ ellen, amely távol maradt a szombati megmozdulástól, bár támogatásáról biztosította.
- Rendkívül higgadtan kell reagálnunk. Megtesszük azt, amit részben eddig is megtettünk: tájékoztatni fogjuk a nemzetközi közösséget a tényleges helyzetről, és egy pillanatig sem fogjuk csökkenteni a probléma súlyát - szögezte le a szandzsáki muzulmán politikus.

(MTI)</pre>

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.