Merész városépítészet a gáton
Jövőre új helyre, a Lágymányosi-öbölben épülő vízivárosba költöztetné a Budai Parkszínpadot Lakos Imre, Újbuda szabad demokrata alpolgármestere, egyúttal a főváros városüzemeltetési bizottságának elnöke. Elképzelései szerint a kulturális intézménynek eddig otthont adó Feneketlen-tó környékén pedig kulturált, minden igényt kielégítő közparkot, közösségi teret alakítanak ki.
Mindez szervesen kapcsolódik a Kopaszi-gáton javában épülő vízivároshoz, ami jelenleg Budapest egyik legnagyobb fejlesztése. A Lágymányosi híd tövében elterülő negyvenhektáros, korábban elhanyagolt ipari területen, a Kopaszi-gáton, s a mellette lévő Lágymányosi-öbölben 2006 végére fejeződik be - mintegy 3,5 milliárd forintos beruházással - a program első üteme, melynek kivitelezése a kerület és egy magánbefektető tulajdonában lévő Öböl XI. Kft. feladata. A fejlesztők már túljutottak a mederkotráson, kiemelték az ott talált roncsokat, elbontották az illegális építményeket, és jórészt megtisztították a területet is. Javában zajlik a közművesítés és már 2006 májusában megnyit számos éterem, játszótér, sportpálya és a gyalogoshíd.
Az idén nyáron fogadta el a fővárosi tervzsűri Újbuda vízivárosi terveit. Újbuda először tavaly ősszel mutatta be a Lágymányosi híd mögötti területre megálmodott elképzeléseit. Lakos Imre hangsúlyozta, a kulturális, szabadidős, sport- és zöldjelleg dominál leginkább, de épülnek lakóházak és irodák is. Merész, modern, látványos, de a Budapest összképet nem romboló épületek gazdagítják majd Újbuda eme területét - fogalmazott. Igaz, korábban vitákat váltott ki a terv a Fővárosi Közgyűlésben, többnyire a magas házak miatt. Végül jóváhagyták a szabályozást, így az elképzelések szerint három, 45 méter magas ház is épül a területen.
Az első ütem végén, várhatóan alig több mint egy év múlva már látogatható lesz az öböl és környéke, benne a Kopaszi-gát számos új létesítménye. Elkészül egy gyaloghíd a gátcsúcs déli oldalán, a Hengermalom út felőli részén, így teljesen körbe lehet majd sétálni az öblöt. Átadják a plázsnak kialakított vízpartot, az öböl bejáratánál pedig a jachtkikötőt is üzembe helyezik. A motoros hajók ugyanakkor nem hajthatnak be az öbölbe, az a vízi sportok terepe lesz; 2006 végére teljesen elkészül a tizenöt vendéglátóhely, a sportpályák, az élményfürdő, ekkorra végeznek a parkosítással, s adják át a vízen építendő szabadtéri színházat. Itt lelhet új otthonra a Budai Parkszínpad is. A beruházás második ütemében - külső befektetők bevonásával - készül majd el négy-öt éven belül egy négycsillagos szálloda és a fedett jégcsarnok, végül a harmadik ütemben a stúdiók, az apartman- és irodaházak. Jelentős zöldterületeket is kialakítanak a mintegy negyvenhektárnyi részen, a parkokban, sétányokon kétezer új fát ültetnek. A Lágymányosi-öbölbeli városrészfejlesztéshez egyébként a kerület a földtulajdonnal járul hozzá, a beruházás pedig elsősorban vállalkozói tőkéből valósul meg.