Fegyelmi vizsgálat az APEH-nél
Fegyelmi eljárás indult az APEH-ben az ellen az adóhivatali köztisztviselő ellen, akit adótitoknak minősülő adatok szabálytalan letöltésével gyanúsítanak - közölte csütörtökön az adóhatóság. Lapunk úgy értesült, hogy a szóban forgó hölgy Simicska Lajos APEH-elnöksége idején Varga Árpád elnökhelyettes személyi titkára volt, jelenleg Juhász István elnökhelyettesnek dolgozik. Úgy értesültünk, hogy már két hete tudja az adóhivatal vezetősége, hogy Gyurcsány Ferenc volt cégének adatait jogosulatlanul lekérdezték. A hölgy - aki 15 éve dolgozik a hivatalban - azóta szabadságát tölti. Úgy tudjuk, egy húszoldalas lekérdezési listát tettek elé, s ezek között szerepelt a miniszterelnök cége. Nem tudta megmondani, miért, s azt sem, hogy utasításra vagy önszántából kérdezte-e le az adatokat.
Az APEH szerdán közleményben jelezte: vizsgálatot rendeltek el, mert felmerült a gyanú, hogy egy korábban Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó, és azóta már megszűnt cég ügyében jogosulatlan adatkezelés történt a hivatalban. Ez a cég a Fittelina Kft., amelynek adózási ügyeiről a Magyar Nemzet közölt részleteket az utóbbi hetekben. A Magyar Nemzet igazgató-főszerkesztője szerdán közleményben tudatta: csak nyilvános dokumentumok alapján közöltek adatokat tényfeltáró sorozatukban.
Az APEH tegnap már azt tudatta: a belső vizsgálat megállapításai megerősítették a fegyelmi vétség elkövetésének gyanúját, ezért döntöttek a fegyelmi eljárás elrendeléséről. Az APEH szerint bizonyítható, hogy a köztisztviselő nem pusztán kíváncsiságból, hanem céllal töltötte le az adatokat.
Az adóhivatali belső szabályzat szerint a beosztottaknak dokumentálniuk kellene a főnökeiktől kapott szóbeli utasításokat is - nyilatkozta lapunknak Nagy József, az APEH titkársági főosztályvezetője. Évtizedek óta az adóhivatalban dolgozó személyektől viszont azt az információt kaptuk, hogy ez a gyakorlatban nem működik - képtelenség lenne mindenről feljegyzést írni. Az APEH adatbázisából anynyit lehet kideríteni, hogy működő cégről van-e szó, s az készített-e bevallást. Lehet látni a bevallott, a folyószámlára befizetett, illetve az esetlegesen visszaigényelt összegeket. Az adatlekérdezésből nem derül ki, hogy milyen ügyletből származik a visszakért adó. A cégadatokból a szerződéses kapcsolatok sem látszanak.
Igazgatóságonként naponta három-négy ügyet ellenőriz a biztonsági főosztály. Eddig csupán két dolgozót küldtek el a hivatalból jogosulatlan adatkezelés miatt, akikről bebizonyosodott, hogy saját érdekükben próbálták meg felhasználni az adatokat. A többi esetben fegyelmit kaptak az érintettek.
Az MSZP ugyanakkor a történtek alapján bizonyítottnak látja, hogy a Fidesz árnyékállamot működtet. Ez a Gyurcsány Ferenc által még sportminiszter korában tett meghatározás arra utal, hogy a köztisztviselők-közalkalmazottak egy jelentős része politikai érdekeket szolgál. Ezt a rendszert - miként Vadai Ágnes szocialista képviselő fogalmazott - a Fidesz mindent elsöprő hatalomvágya tartja össze.
"Ma még csak Gyurcsány Ferenc adóbevallásaiban lehet kutakodni, holnap már mindenkiében, aki nem tetszik a Fidesznek" - mondta, hozzátéve: azt várják Orbán Viktor volt miniszterelnöktől, hogy a parlamentben mondja ki, nem élet-halál harc a politika. Kitért arra a Kövér Lászlónak tulajdonított mondatra, miszerint "egyenként fogunk levadászni benneteket". Úgy vélte, a vadászat államtitkok, adótitkok és személyiségi jogok megsértésével folytatódik, és úgy látszik, a legfőbb célpont Gyurcsány Ferenc és kormánya.
Deutsch Tamás, a Fidesz képviselője tegnap "tisztelettel arra kérte" a miniszterelnököt, hogy hozza nyilvánosságra az Altus Rt. és más, az érdekeltségi körébe tartozó cégek adóbevallását, ha nincs takargatnivalója. - A miniszterelnök láthatóan fél ettől - tette hozzá.
Megközelítően hatvan lekérdezési ügyben indított eddig fegyelmi eljárást az adóhivatal, amióta Simicska Lajos bevezette a naplózási rendszert, de ezt megelőzően csupán egy esetben hozta nyilvánosságra a jogosulatlan adatkezelést. Király László György előző elnök vezetése alatt látott napvilágot, hogy Simicska Lajos volt tanácsadója, Gubuznai Zoltán 1999-ben csaknem kétszáz cég, illetve magánszemély adatait nézte meg. Az ügy akkor pattant ki, amikor három évvel ezelőtt Királynak meg kellett vizsgáltatnia, hogy Simicska Lajos hivatalba lépése után, a "hoszszú bájtok éjszakájaként" elhíresült feltételezett akcióban módosították-e a rendszerben a Fideszhez közel álló cégek adatait. A hónapokon keresztül tartó kutakodás során ezt nem sikerült bebizonyítani.