Orbán a magyar autonómiában látja a megoldást
A politikus Nagyváradon a Krónika című erdélyi napilap és a Napi Gazdaság által szervezett üzleti konferencián vett részt, amelyen a felszólalók az ingatlanpiac és az építőipar helyzetét vitatták meg. A rendezvényen jelentős a magyar részvétel, a csütörtökön és pénteken zajló rendezvényre háromszáz személyt várnak. A romániai és a magyarországi üzletemberek aránya körülbelül fele-fele arányban oszlik meg.
A román és magyar társadalom, a két ország kormányai közötti bizalom előfeltétele annak, hogy a gazdasági kapcsolatok fejlődjenek, és hogy Erdély, a Partium vagy Románia más része sikeres üzleti területté váljon - jelentette ki Orbán Viktor a Politikai eszközök a magyar-román gazdasági kapcsolatok fejlesztésének szolgálatában című előadásában. Szerinte mindennek a megteremtéséhez szükség van az autonómiára is.
Orbán szerint az európai példák arra tanítanak, hogy Románia gazdasági teljesítményét radikálisan tudná növelni egy magyar autonómia. Az európai példák között említette Dél-Tirolt, Katalóniát, Baszkföldet, Észak-Irországot. Úgy vélte, hogy ezek az adott országban a legvirágzóbb területet jelentik. Az autonómia és a gazdasági felemelkedés kölcsönösen segíti egymást - vélekedett a politikus. Katalónia ma talán Spanyolország leggyorsabban fejlődő területe, alig marad el tőle Baszkföld. Dél-Tirol is kiválóan fejlődik Olaszországon belül, hasonló jelenség tapasztalható Belgiumban és Finnországban is - mondta.
Orbán a román-magyar gazdasági kapcsolatok szempontjából fontosnak nevezte az észak-erdélyi autópálya megépítését. Ami a csíkszeredai konzulátus megnyitását illeti, úgy vélte, hogy - noha főleg politikai kérdésről van szó - annak jótékony gazdasági hatása is lenne. Felhívta a figyelmet: a Duna Románia és Magyarország közös ügye kell, hogy legyen, hiszen a folyó mindössze hét százalékos kihasználtsága messze elmarad a lehetőségektől. (MTI)