Csádi diktátor belga kelepcében
Meghalt az egyetemes joghatóság! Éljen az egyetemes joghatóság!
Kínos hónapokat és erkölcsi győzelmet egyaránt hozott már Belgiumnak az 1993-as törvény, amely sokáig lehetőséget adott a háborús, illetve emberiesség elleni bűnök (valamint 1999 óta népirtás) elkövetésével vádolt személyek itteni bíróság elé állítására - függetlenül állampolgárságuktól és állítólagos tetteik elkövetési helyétől. Tíz évig elég volt bárkinek egy formailag szabályos keresetet beadnia, s máris indulhatott a vizsgálat. Akár elfogatóparancsot is kiadhattak a királyságban a megvádolt illető kézre kerítésére. A belga-izraeli kapcsolatokat különösen megterhelte, hogy egy palesztin beadvány alapján Ariel Saron miniszterelnököt két markos rendőr és bilincs várta volna a brüsszeli repülőtéren. Kezdett megromlani az Amerikával ápolt viszony is, mígnem bő két évvel ezelőtt a parlament alaposan kilúgozta a sokat vitatott egyetemes joghatósági törvényt. A kereset beadása önmagában már nem alap a vizsgálat megkezdésére: az államügyész mérlegel. A legfontosabb változás: az ügynek immár köze kell, hogy legyen Belgiumhoz. Követelmény a felperes vagy az alperes belga állampolgársága.
A megszorítás nyomán a kör jelentősen szűkült, de - a Belgiumnak némi erkölcsi megnyugvást jelentő eddigi két eset után - újabb perekre kerülhet sor az 1994-es ruandai népirtással összefüggésben. Itt ugyanis jó esélye van annak, hogy belga állampolgárságú egykori szenvedők, áldozatok hozzátartozói indítsanak pert. Ám legújabban Csád egykori diktátora, Hissene Habré eshet a kelepcébe: az ellene szóló beadvány huszonhárom felperese közül három belga állampolgárságot szerzett az akta bírósági iktatása, 2000 novembere óta. Guy Verhofstadt szóvivője szerint pedig Abdoulaye Wade szenegáli államfő a minap arról biztosította a belga miniszterelnököt: "gyümölcsöző módon együttműködik majd" Brüsszellel a most hatvanhárom éves Habré kiadatási ügyében.
Csád 1982 és 1990 közötti teljhatalmú ura ugyanis Szenegálban él menekültként, elhagyott országa három évvel ezelőtt mentelmi jogát is eltörölte. (Bár ennél többet nem is tesz felelősségre vonása érdekében.) Így elvileg semmi akadálya nincs, hogy Dakar kiadja, ha az Interpolon keresztül kiadott belga elfogatóparancsnak érvényt szereznek, s elfogják. - Huszonkilenc közeli családtagomat vesztettem el: nagybácsikat, unokatestvéreket, unokahúgokat. Többször magam is csodával kerültem el a halált. Túlélésemet annak köszönhetem: külföldön éltem, s csak a szabadságomat töltöttem Csádban - mondja Djimadoumadji Ngarkete, a három belga-csádi felperes egyike. Sokak nevében beszél: az Habré-rezsim 1990-es bukása után felállított vizsgálóbizottság eddig 3780 halálos áldozatot dokumentált, de 40 ezer halottról, 20 ezer megkínzottról tesz említést. A zavaros '80-as évek - a koldusszegény afrikai állam polgárháborús körülményei, az északi országrészt érintő líbiai megszállás - az emberi jogok durva és tömeges megsértéséhez biztosítottak táptalajt. Habré sokáig a Nyugat támogatottja volt líbiai diktátortársa, Moammer el-Kadhafi ezredes ellenében, most viszont talán Nyugaton vonhatják felelősségre is.