Elutasították Bukarestben a székelyföldi autonómiát
A tervezet elutasítása ellen csakis a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 16 képviselője szavazott, ám egy tartózkodással és 188 igen vokssal a ház a tervezetet elvetette. A tervezetet a képviselőház közigazgatási szakbizottsága szeptember 23-án vita nélkül elutasításra javasolta. Relu Frenchiu, a testület liberális párti elnöke már akkor kijelentette, hogy "jogállamban ilyesmiről nem lehet szó".
A magyar honatyák kivételével valamennyi párt szónoka azt hangsúlyozta, hogy a tervezet alkotmányellenes, az országon belüli etnikai elkülönülést szolgálja, s az egységes román nemzetállamon belül azzal párhuzamos államot kíván létrehozni.
Az RMDSZ képviselői kifejtették: hibái miatt a szövetség nem támogatja a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kidolgozott tervezetet, de a szövetség honatyái annak elutasítása ellen szavaznak, mert nem értenek egyet a közigazgatási bizottság - szintén alkotmányellenességre és szegregációra hivatkozó - okfejtésével.
Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője cáfolta, hogy a tervezet etnikai alapú autonómiára vonatkozna. Példaként Olaszországot említve, hozzátette: egyébként egyetlen típusú autonómia sem mond ellent, és nem veszélyezteti az egységes államot.
A szélsőségesen magyarellenes Nagy-Románia Párt képviselői ezúttal is hozták megszokott formájukat. A tervezetet "románellenesnek" minősítették, s úgy vélték, hogy általa "a nemzetiségiek állammal szembeni lojalitásának az elve" sérül. A képviselőházi vita hevében ezúttal is elhangzott, hogy a magyarok albérlők Romániában, de az aradi Szabadság-szobor és a kormány nemzetiségi vonalon tapasztalható engedékenysége is napirendre került.
Az SZNT által kidolgozott tervezetet a román parlament két magyar tagja, Sógor Csaba szenátor és Becsek Garda Dezső képviselő nyújtotta be júniusban a törvényhozásnak, anélkül, hogy arról az RMDSZ-szel egyeztessenek, s a szövetséggel megpróbáljanak valamilyen kompromiszszumra jutni.
A Csapó József volt RMDSZ-szenátor által elnöki minőségben vezetett SZNT ugyanis úgy véli, hogy autonómiaügyben kompromisszumnak helye nincs, s a tervezet parlament elé terjesztése nagy jelentőségű, felelős cselekedet volt. Az SZNT abban reménykedett, hogy a székelyföldi autonómiatervezet parlamenti vitája alkalmat nyújt majd "az Európai Parlament által vallott önkormányzati elvek érvényesítésére". Erre azonban a jelek szerint még várni kell.
Az RMDSZ még a Csapó-féle tervezet benyújtása előtt leszögezte: jelenleg saját tervezetének, a kulturális és személyi elvű autonómia kereteit is tartalmazó kisebbségi törvénytervezetnek elfogadtatására összpontosít.