Rice Moszkva közép-ázsiai hátsóudvarában

- Remélem legközelebb már oroszul beszélgetek önökkel - mondta Condoleezza Rice Kirgizisztánban.

Az amerikai külügyminiszter közép-ázsiai látogatása egyértelműen jelzi, hogy Washington érdeklődéssel figyeli, mi történik Moszkva "hátsóudvarában". Kirgizisztán után Tádzsikisztán Rice úticélja, ahol orosz aggodalmak szerint az amerikaiak új katonai bázist akarnak létrehozni, nem sokkal azután, hogy Üzbegisztán arra kérte Washingtont: fél éven belül számolja fel ottani támaszpontját.

Moszkva kelletlenül figyeli az amerikai aktivitást, de rossz kedvének nyíltan nem ad hangot, hiszen Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette: kész együttműködni Washingtonnal a nemzetközi terrorizmus elleni harcban. Márpedig Amerika erre a küzdelemre hivatkozva tartja fenn kirgizisztáni és pótolná üzbegisztáni bázisát.

- Nem gondolom, hogy a tádzsik elnök az amerikai külügyminiszterrel való találkozója után beleegyezne egy amerikai katonai támaszpont létrehozásába - nyilatkozta lapunknak Igor Kirszanov. Az Eurázsia Öröksége Intézet munkatársa szerint Oroszország 2001. szeptember 11. után az időleges katonai együttműködés reményében támogatta az amerikai terveket, nem pedig azért, hogy Moszkvával szembeforduló, demokratikus rezsimek jöjjenek létre a térségben.

A szakember úgy ítéli meg, hogy az új közép-ázsiai kormányzatok a szoros gazdasági, energetikai kapcsolatok miatt később sem hagyhatják figyelmen kívül Moszkva befolyását, így attól nem igazán kell tartania Oroszországnak, hogy a közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaságok egy narancsos forradalom után teljesen elfordulnak tőle.

Kirszanov szerint a korábban partner Üzbegisztán számára a biztonsági garanciák voltak fontosak Washington részéről. Az andizsáni lázongás leverése után azonban az amerikaiak kritizálták Iszlam Karimov elnököt, aki azóta ismét inkább Moszkva szövetségét keresi. Rice most látványosan kihagyja Üzbegisztánt közép-ázsiai körútja programjából.

Tádzsikisztán után egyébként az amerikai külügyminiszter Kazahsztánba látogat. Nurszultan Nazarbejev Putyin hűséges szövetségese, de ez nem zárja ki, hogy az USA kőolajvezeték építéséről tárgyaljon vele, és szalonképes vezetőként fogadja el az országban stabil állapotokat teremtő államfőt. Türkmenisztánba ugyan most nem utazik a külügyminiszter, de az egyedülálló személyi kultuszt kialakító Szaparmurat Nyijazov rezsimjével Washington azért hajlandó együttműködni.

Rice a pakisztáni földrengés hírére megváltoztatta programját és az afgán főváros érintésével Pakisztánba utazott.

Condoleezza Rice és Hamid Karzai
Condoleezza Rice és Hamid Karzai
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.