Áttörés a méhnyakrákszűrésben?
Több tízéves gyakorlatnak vethet véget az egészségügyi tárca döntése: az alapellátásban dolgozók kezébe kerülhet hamarosan a méhnyakrákszűrés. Ez azt jelenti, hogy - a nőgyógyászok mellett - a jövőben védőnők, asszisztensek, körzeti orvosok is elvégezhetik a vizsgálatot. Az onkológiai nőgyógyász szakma szerint eddig ez volt ugyanis a legnagyobb gátja a hatékonyabb szűrésnek. "A közeljövőben modellkísérlet indulhat arra, hogy az egyszerűsített szűrési módszerre kiképzett védőnők elérhetővé tegyék a vizsgálatot azokon a településeken is, ahonnan csak kevesen keresték fel a távoli szakorvosi rendelőt" - mondta ki az egészségügyi vezetés.
A "próba" egy térségben indul január elsejével, azt azonban egyelőre még nem tudni, hol. Példaként egy Angliában bevált módszert említettek, ahol egyszerűsítették a szűrési eljárást: az alapellátásban dolgozók veszik le a citológiai mintát, és ők küldik el az akkreditált laboratóriumba.
Ungár László, a Magyar Nőgyógyász Onkológai Társaság elnöke több éve küzd a szerinte teljesen értelmetlen és megelőzhető halálesetek ellen.
- Az, hogy évente még mindig több mint ötszáz nőt veszítünk el a méhnyakdaganatok miatt, elfogadhatatlan. Hiszen tény, hogy ezek a halálesetek megelőzhetők lennének - állítja a szakember, aki szerint Magyarországon a több évtizedes rossz gyakorlat miatt sem tudott hatékonnyá válni a szűrőprogram. - Azzal, hogy a tárca, illetve a kormány most "nyitott", valóban elérhetők lehetnek még a legeldugottabb településeken élő asszonyok is, akiknek sem idejük, sem módjuk nem volt arra, hogy a több tíz kilométerre lévő városba utazzanak nőgyógyászhoz - mondja Ungár László. A szűrés döntő jelentőségű lehet: már a betegség előtti állapot könnyen felismerhető, s ha időben észlelik, már annak kialakulása megakadályozható. Azzal pedig, hogy az alapellátás dolgozói, akik naponta találkoznak a családokkal, az érintett nőkkel, megkapják a vizsgálat lehetőségét, ez a daganattípus akár teljesen "kiirtható". Ungár László szerint egy éven belül elérhető a nyolcvanszázalékos átszűrtség, s akár két év múlva a halálesetek akár a kétharmadával csökkennek. Az egészségügyi vezetés egyébként emellett megteremti azokat a finanszírozási eszközöket, amelyekkel a nőgyógyász magánorvosok is bevonhatók a rákszűrési menetbe, a mintavételi eszközt ingyen bocsátanák rendelkezésükre, és finanszíroznák a citológiai laborvizsgálatot.