A Zengőről lélekben már lemondtak
Iváncsik a honvédelmi bizottság keddi, zárt ülése után ugyanis úgy nyilatkozott: "Nem kívánunk a Zengőn lokátort építeni, és keressük a megoldást, amely helyettesítheti a korábban tervezett helyszínt." Értesüléseink szerint Iváncsik kijelentését a HM-ben többen is megütközéssel fogadták, szerencsétlennek minősítve a megfogalmazást, de annak lényegét nem vitatják. A HM ugyanis - miként az egyik honvédelmi szakértő lapunknak fogalmazott - "lélekben már lemondott a Zengőről".
A NATO finanszírozná a zengői lokátor megépítését - de csak azt. Környezetvédők azonban az építést megakadályozták, és súlyukat jelentősen növelte, hogy az őket erkölcsileg-szakmailag is támogató Sólyom László időközben államfő lett, és a HM vezetőinek nem sikerült meggyőzniük őt arról, hogy elkerülhetetlen volna a zengői lokátor megépítése. Kérdés, sikerül-e meggyőzni a NATO-t, hogy egy más helyszínen építendő lokátort is finanszírozzon, amire égetően szükség van, mert hazánk légtere déli-délkeleti irányból nyitott. Példázza ezt az is, hogy egy próbarepülés során egy repülőgép észrevétlenül jutott el Budapestig.
Úgy tudjuk, a HM arról értesítette a NATO-t, hogy a Zengő mellett további három lehetséges helyszínt vizsgálnak a lokátorállomás majdani helyszíneként. Kulcskérdés, hogy a kiválasztott terület mindenben megfeleljen a NATO elvárásainak, mert csak abban az esetben kezdődhetnek meg a tárgyalások arról, hogy azt is finanszírozza a katonai szervezet. Máskülönben ugyanis ezt nekünk kell megtennünk, ami komoly összeg, tízmilliárdokban mérhető.